Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Poškodbe pri delu
Čas branja 2 min.

Napadi na policiste: Nasilneži jih brcajo in porežejo, enega so celo zabodli


Luka Tetičkovič
15. 4. 2025, 05.52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Statistika razkriva, da policisti osumljence vse pogosteje vklepajo, a se ob tem nevarnem postopku tudi manjkrat poškodujejo.

slovenska policija Specialna enota policije
MPA
Kršitelji policista najpogosteje udarijo, brce so redkejše.

Policisti so v zadnjih treh letih prijavili 236 poškodb pri delu pri izvajanju policijskih pooblastil. Največ leta 2023, ko so jih na Generalni policijski upravi našteli 86. Gre za statistiko, ki so jo na Svet24 posredovali z Generalne policijske uprave na vprašanje, koliko izplačanih odškodninskih zahtevkov policistov je Zavarovalnica Generali prenesla na kršitelje.

Policija teh podatkov nima na voljo, so zatrdili. Zavarovalnica Generali pa natančnih podatkov, povezanih z zavarovalnimi pogodbami, ne razkriva ali komentira, so pojasnili Svetu24. Kot smo poročali, lahko zavarovalnica regresni zahtevek poškodovanega policista sproži proti kršitelju in od njega zahteva povrnitev izplačane odškodnine ali zavarovalnine.

Poškodbe najpogostejše med vklepanjem

Policija sicer v letnih poročilih o uporabi prisilnih sredstev in napadih na policiste kot najpogostejši izvor poškodb navaja postopek vklepanja, ki se mu kršitelji pogosto upirajo z odrivanjem, prijemanjem in davljenjem.

Največkrat so policisti utrpeli udarec kršitelja, lani so jih prejeli 22, skupaj 48 v treh letih. Pogosto pa so se policisti poškodovali tudi med samo uporabo prisilnih sredstev, v treh letih je bil to razlog poškodb v 40 primerih.

Kršitelji so policiste brcnili v osmih primerih, porezali v treh primerih in zabodli v enem. Zaradi padca so morali policisti okrevati v enajstih primerih, zaradi zloma ali izpaha v devetih, zaradi zvina ali natega pa v 14. Površinskih poškodb se je nabralo za petnajst primerov.

Tretji najpogostejši razlog za poškodbe so prometne nesreče. V treh letih so zabeležili 37 primerov policistov, poškodovanih na voznikovem mestu, 17-krat je bil policist poškodovan kot sopotnik, v devetih primerih pa statistika nesrečo opredeljuje kot neznano.

Število kaznivih dejanj napadov na policiste sicer od leta do leta niha. Če je bilo napadov v letu 2022 za 23,7 odstotka manj kot leto poprej, se je leto kasneje število napadov dvignilo za 7,3 odstotka. Število oškodovanih policistov je bilo leta 2022 za 14 odstotkov nižje kot leto poprej, leta 2023 pa je padlo za dodatnega 2,6 odstotka.

Večanje števila prisilnih sredstev pripisujejo migracijam

Ob tem je pogostost uporabe prisilnih sredstev v letu 2023 narasla za 22,3 odstotka. To na policiji pripisujejo večanju števila postopkov s tujci, povezanimi s prepovedanim prehajanjem meje. Tako imenovani sprovajalci migrantov pa vse pogosteje tudi ne upoštevajo navodil policistov, naj ustavijo vozilo, kar se odraža tudi v večji uporabi tehničnih sredstev za prisilno ustavljanje prevoznih sredstev.

Generalna policijska uprava je v letnem poročilu o uporabi prisilnih sredstev in napadih na policiste zatrdila, da varnosti policistov posvečajo posebno skrb. Predlani so v ta namen izvedli več praktičnih usposabljanj z inštruktorji, nekatera z inštruktorji Slovenske vojske in pravosodnimi policisti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.