Nasilja v družinah, zlasti nad ženskami, je vsako leto več
Zgolj v letošnjem letu je policija na območju Slovenije obravnavala 47 primerov spolnega nasilja, 66 posilstev in kar 976 kaznivih dejanj nasilja v družini. Do novembra 2022 so se zgodili en uboj, trije pokusi umora in en umor, v katerih so bile žrtve ženske, kaznivo dejanje pa je storil njihov bivši ali sedanji intimni partner oz. zakonec. Kot je razvidno iz podatkov policije za preteklih pet let, se povečuje število primerov spolnega nasilja nad ženskami in posilstev. Policijske statistike pa, žal, sploh ne pokažejo dejanskega obsega nasilja, saj največkrat tovrstna kazniva dejanja ostajajo neprijavljena.

Leta 2018 je policija obravnavala 29 primerov spolnega nasilja, letos do novembra pa že 47, kar predstavlja 61 odstotkov več. Posilstev je bilo pred petimi leti 42, letos pa že 66, kar je za 63,6 odstotka več.
Po podatkih ene izmed raziskav je v Evropski uniji vsaka tretja ženska, starejša od 15 let, doživela fizično in/ali spolno nasilje. Ena od desetih žensk, starejših od 15 let, je doživela kakšno od oblik spolnega nasilja. Ena od 20 žensk, starejših od 15 let, je bila posiljena; skupaj je to devet milijonov žensk. Prav zato so ob letošnjem mednarodnem boju proti nasilju nad ženskami (25. november) številne uradne institucije in organizacije osveščale širšo javnost, da prav nobeno nasilje ni sprejemljivo. Žrtve iz različnih razlogov (izolacija s strani storilca, pomanjkanja informacij o vrstah pomoči, pomanjkanja socialne mreže …) zelo težko same poiščejo pomoč, zato je treba vsako nasilje prijaviti. Žrtev mogoče za ta korak nima poguma in moči, boji se reakcije storilca, zato so ljudje, ki to storijo namesto nje, včasih njihova rešilna bilka iz kroga zlorab in nasilja.
Zakonodaja dobra, pomanjkljiv je nadzor in premalo strogi ukrepi
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se