Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za marsikaj so si kmetje krivi sami


Senka Dreu
28. 3. 2020, 22.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po podatkih kmetijskega ministrstva število ekoloških kmetij v državi vztrajno narašča, na Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije pa opozarjajo, da se je ekološkega kmetovanja v zadnjem času odreklo več že uveljavljenih ekoloških kmetij.

1585232740_sd-kmet_v_verigi.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Eden od pomembnih razlogov za izstop iz ekološke kontrole naj bi bil po prepričanju KGZS v neupravičeno zmanjšani višina plačil na področju travinja, na kar naj bi že leta opozarjali resorno ministrstvo, kjer pa vztrajajo, da tega plačila ne bodo povišali.

»Pri nastudinimamo urejenih nekaj nujnih sistemov v ekološkem kmetovanju: nimamo javno dostopne baze dovoljenih sredstev v ekološki pridelavi, ni urejena veriga ekoloških pridelkov in proizvodov, prav tako nismo vzpostavili močne tržne organiziranosti pridelovalcev. Težava je tudi v tem, da pridelava ni naročena, kar povzroča resna nihanja povpraševanja na lokalni ravni, čeprav na globalni ravni zelo raste,« na KGZS naštevajo izzive, s katerimi se srečujejo slovenski ekološki kmetje. »Seveda nekateri ekološko kmetovanje opustijo tudi iz osebnih razlogov, in sicer zaradi bolezni ali starosti, vendar je vse več takih, ki iz sistema izstopajo, ker se zaključuje petletni program razvoja podeželja, ki ni zadovoljil njihovih pričakovanj, tu pa imajo v mislih predvsem nižja plačila od pričakovanih.«

Premalo finančnih podpor

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.