Vzpostavitev gozdnega genskega monitoringa
Genski viri človeštvu omogočajo pridobivanje hrane in surovin, preživetje in gospodarstvo pa tudi neprecenljive ekosistemske storitve, kot sta upravljanje z vodnimi viri in rodovitnost tal.

Genetska raznovrstnost je namreč osnovna komponenta ekosistemov, ki živim bitjem omogoča prilagajanje na spreminjajoče razmere v okolju. Podnebna kriza je dodatni opomin, kako pomembno je ohraniti genetske vire, da bodo živi sistemi bolj odporni in prilagodljivi. EU je sprejela novo strategijo za genske vire, ki je podkrepljena s strategijami za področja rastlinskih, živalskih in gozdnih genskih virov ter predstavlja okvir, ki bo omogočil prehod v njihovo učinkovito varstvo in trajnostno rabo. Pripomogla bo k boljšemu razumevanju trenutnega stanja, razvoju in ohranjanju ter vključevanju kmetijskih rastlin in njihovih »divjih« sorodnikov, domačih živali in gozdnega drevja.
Kot rečeno, so del strategije gozdni genski viri, na katere se nanaša tudi mednarodni projekt v okviru Obzorja 2020 z naslovom GenResBridge, pri katerem kot partner sodeluje Gozdarski inštitut Slovenije.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se