Vse resneje o širitvi krške nuklearke

##IMAGE-2242053##
Slovenski jedrski forum pozdravlja napoved britanske vlade, ki jo je objavila v dokumentu Nuclear White Paper. Med glavnimi zaključki dokumenta je odločitev o investiranju v gradnjo jedrskih reaktorjev nove generacije. Britanska vlada želi s tem zagotoviti zanesljivo oskrbo z električno energijo ob upoštevanju prizadevanj za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov.
Slovenija je možnost širitve jedrske elektrarne kot opcijo omenila v Strategiji razvoja Slovenije do leta 2023. Po besedah predsednika Slovenskega jedrskega foruma Martina Novšaka (sicer tudi direktorja GEN energije) ima Slovenija zelo dobre izkušnje z uporabo jedrske energije, zato spremljajo vse aktivnosti v evropskih državah, ki pripravljajo ali že izvajajo podobne projekte. Pozitivne vidike uporabe jedrske energije vidi predvsem pri doseganju ciljev omejevanja izpustov toplogrednih plinov, hkrati pa opozarja, da se mora Slovenija vse bolj resno zavedati vprašanj, ki so povezana z zanesljivostjo energetske oskrbe, saj je naša država vse bolj odvisna od uvoza električne energije.
Če se bo pokazala potreba zanj, bi nov jedrski blok zgradili poleg že obstoječega reaktorja nuklearne elektrarne Krško (NEK). Tudi gospodarski minister Andrej Vizjak meni, da je gradnja drugega reaktorja zelo možna, ob tem pa dodaja, da bo ob morebitni izgradnji treba rešiti tudi problem odlagališča radioaktivnih odpadkov. Drugi blok NEK bi stal najmanj dve milijardi evrov, financiral pa bi ga lastnik slovenskega dela obstoječe nuklearke, podjetje Gen energija. Elektriko iz novega reaktorja bi začeli proizvajati leta 2017, megavatna ura električne energije bi stala po konkurenčni ceni med 35 do 40 evri.
Predsednik Slovenskega jedrskega foruma Martin Novšak, direktor Gen Energije, je bil vrsto let vodja inženiringa v krški nuklearki in je prepričan, kot že rečeno, da ima Slovenije zelo dobre izkušnje z uporabo jedrske energije. Krška nuklearka je glede na dosežene rezultate in varnost obratovanja med desetimi najboljšimi na svetu. Edinstvena pa je tudi zaradi enega samega reaktorja. Slovenski jedrski forum ocenjuje postavitev drugega reaktorja kot strateško modro odločitev, ki bi pripomogla k zanesljivosti energetske oskrbe države, čeprav Slovenija danes po Novšakovih besedah še ni pripravljena na ta korak.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Martin Novšak