Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

"Verjamemo, da smo s tem rešili marsikatero podjetje pred propadom"


STA, M. M.
11. 1. 2015, 11.40
Posodobljeno
01. 02. 2015 · 08:41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

demo_gozd_048.jpg
B.D.G., arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: B.D.G., arhiv DL)

##IMAGE-3664736##

Potem ko je vlada spremenila uredbo o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav, bo po novem mogoče kurjenje neonesnaženih lesnih in biomasnih ostankov iz proizvodnje pohištva. Lesarji bodo tako lahko lesne ostanke po novem uporabili za ogrevanje brez okoljevarstvenega dovoljenja. Za to so si več let prizadevali v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Vlada je spremembe uredbe, ki omogoča kurjenje neonesnaženih lesnih in biomasnih ostankov iz proizvodnje pohištva ter proizvodnje živil in pijač, potrdila v četrtek.

S tem se bo omogočila energetska raba neonesnaženih lesnih ostankov pri manjših podjetnikih, zlasti mizarjih, ki so imeli doslej težave z dokazovanjem statusa lastnih lesnih ostankov kot stranskega proizvoda in so posledično potrebovali okoljevarstveno dovoljenje.

Za uporabo oz. kurjenje ostankov iz proizvodnje pohištva v mali kurilni napravi tako ni več potrebno okoljevarstveno dovoljenje.

S spremembo uredbe, ki lesnih ostankov iz proizvodnje pohištva ne obravnava več kot odpadke, če njihova vsebnost ne preseže predpisanih mejnih vrednosti, je vlada ugodila večletni zahtevi OZS, so poudarili v zbornici.

"To za lesarje pomeni prihranek tudi več tisoč evrov na leto, saj se bomo lahko zdaj ogrevali z lesnimi ostanki in ne več z dragimi energenti, poleg tega pa nam za odvoz lesnih ostankov ne bo treba več plačevati. Verjamemo, da smo s tem dosežkom rešili marsikatero lesno-predelovalno podjetje pred propadom," je poudaril predsednik OZS Branko Meh, sicer mizar.

Poleg omenjenega se s spremenjeno uredbo ščitijo tudi potrošniki, ki so po letu 2012 kupili malo kurilno napravo slabše kakovosti.

Dimnikarske službe so namreč okoljsko ministrstvo seznanile s primeri, ko so bile pri prvih meritvah, izvedenih ob prvem zagonu omenjenih malih kurilnih naprav, izmerjene emisije dušikovih oksidov nad mejno vrednostjo, so po četrtkovi seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Potrošniki so takšne male kurilne naprave lahko nemoteno nabavili, ker nadzor trga v Sloveniji v tem segmentu ni bil zakonsko določen. Zato se začasno zvišujejo mejne vrednost za male kurilne naprave z nazivno toplotno močjo manjšo ali enako 400 kilovatov, ki uporabljajo plinsko olje ali plinasto gorivo.

Dimnikarske službe bodo takšne naprave lahko vpisale v svoje evidence. Da bi se takim primerom izognili v prihodnje, se z uredbo uvaja nadzor trga malih kurilnih naprav na plinsko olje in plinasto gorivo.

Uredba hkrati za kurjenje rastlinskih odpadkov v malih in srednjih kurilnih napravah določa mejne vrednosti emisij snovi v zrak ter obratovalni monitoring, kar doslej ni bilo urejeno v predpisih. Rastlinski odpadki se namreč lahko kurijo izven sežigalnic.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.