Veljavna zakonodaja je glede cvička preveč splošna in ohlapna

##IMAGE-3311200##
V Kmetijsko gozdarskem zavodu Novo mesto so skupaj s Kmetijskim inštitutom Slovenije razvili projekt spremljanja nekaterih parametrov kakovosti in geografskega porekla vina cviček s priznanim tradicionalnim poimenovanjem PTP. Cilj projekta je vzpostavitev podatkovne baze za avtentično vino cviček.
Projekt sodi v okvir ciljnega raziskovalnega programa Konkurenčnost Slovenije 2006-2013, ki ga s 66.000 evri podpirata javna agencija za raziskovalno dejavnost ter ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Podatkovno bazo za cviček PTP nameravajo vzpostaviti v dveh zaporednih vinskih letnikih, z njo pa naj bi po mnenju strokovnjakov novomeškega zavoda prispevali k višji kakovosti in učinkovitejši zaščiti cvička PTP ter v prihodnje odpravili dvome glede morebitne zlorabe tega po njihovi sodbi tako imenovanega slovenskega vinskega posebneža.
Pridelava cvička z oznako PTP je omejena na absolutne vinogradniške lege znotraj dolenjskega vinorodnega okoliša, kjer ga vinarji letno pridelajo okrog 10 milijonov litrov. Kot menijo v novomeškem zavodu, je ugoden položaj cvička na trgu v zadnjih letih spodbudil nekatere špekulante, da skušajo zlorabiti njegov tržni položaj.
Po ugotovitvah novomeškega kmetijsko gozdarskega zavoda, ki velja za strokovno ustanovo na področju kmetijstva, vinogradništva in vinarstva, je veljavna zakonodaja glede cvička v tem trenutku preveč splošna in ohlapna. Strokovnjaki zavoda menijo, da ni dovolj, da je za cviček PTP poimenovano vse dolenjsko vino svetlo rdeče-rubinaste barve, kot barvo opredeljuje pravilnik o vinu z oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja. Kot je za STA povedal direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto Jože Simončič, je treba prav v luči dodatne zaščite cvička in v skrbi zanj čim prej pristopiti k razširitvi veljavnega pravilnika z novimi natančnejšimi merili, kot so intenzivnost barve, določitev barvnih tonov, vsebnost polifenolov in sestava stabilnih izotopov.
Po njegovih besedah bodo s poizkusi in tehnološkimi izsledki skušali razviti metode in oblike kontrole za preverjanje avtentičnosti geografskega porekla, s čimer bodo lahko zaščitili tako pridelovalce kot potrošnike. Končni cilj projekta bo vzpostavitev podatkovne baze za avtentično vino cviček PTP v dveh zaporednih letnikih, ki bo dala odgovor na vprašanje, ali je mogoče govoriti o izenačenosti in ponovljivosti določenih kemijskih sestavin vina cviček PTP znotraj vinorodnega okoliša Dolenjske, je dejal.
Dveletni projekt, ki je nastal na pobudo novomeškega kmetijsko gozdarskega zavoda, je po Simončičevi sodbi primer dobrega strokovnega sodelovanja na področju vinarstva, saj poleg Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto pri njem sodelujeta tudi Kmetijski inštitut Slovenije kot prijavitelj projekta in Zadruga Konzorcij cviček. Kot sta povedala nosilec projekta Franc Čuš s Kmetijskega inštituta Slovenije ter Samo Hudoklin s Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto, bodo z rezultati projekta sproti obveščali raziskovalno in strokovno javnost, so še sporočili iz novomeškega Kmetijsko gozdarskega zavoda.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se