V prihodnjih letih bodo cene drv najverjetneje še rasle
Slovenci med energenti porabimo največ lesnih goriv (41 %), sledijo električna energija, zemeljski plin, ekstra lahko kurilno olje, daljinska toplota, energija okolja, utekočinjen naftni plin in solarna energija. Povpraševanje po drvih in drugih oblikah lesne biomase še narašča …

Po podatkih Statističnega urada RS so slovenska gospodinjstva v letu 2017 največ vse porabljene energije, kar 64 %, porabila za ogrevanje prostorov. Skupno so porabila za 2 % manj energije kot leto poprej; najbolj se je zmanjšala poraba energije za ogrevanje prostorov (za približno 4 %), medtem ko so je za hlajenje prostorov in za ogrevanje sanitarne vode porabila celo več kot v letu 2016. Tako pri ogrevanju prostorov kot pri skupni porabi energije so bila na prvem mestu lesna goriva.
Na Ministrstvu za okolje in prostor so povedali, da število gospodinjstev, ki za ogrevanje in segrevanje sanitarne vode uporabljajo les, iz leta v leto narašča: »Raba lesa za ogrevanje je v zadnjih letih postala cenovno ugodnejša od rabe fosilnih goriv. V te namene porabimo letno več kot 1.400.000 kubičnih metrov lesa, predvsem lesnih peletov. V primerjavi s prostorom, potrebnim za skladiščenje polen in sekancev, je za pelete potreben manjši skladiščni prostor, tudi kurilne naprave so sorazmerno majhne, enostavna pa je tudi njihova raba v sobnih pečeh, ki se pogosto uporabljajo kot dopolnilni vir ogrevanja.«
Na Gozdarskem inštitutu Slovenije so povedali, da se po zadnjih ocenah z lesom ogreva že več kot 330.000 slovenskih gospodinjstev:
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se