Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Stranpoti solarizacije: ljudje naveličani zavajanja in leporečenja politike


Mojca Vtič
26. 9. 2022, 21.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kmetija z odobrenim financiranjem EKO sklada, a brez možnosti priklopa.

1664196517_mv-sončne_elektrarne1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Solarizacija je izjemno priljubljena beseda sedanje vlade, prav tako poudarjanje pomena prehoda na zelene vire energije in s tem nujnosti izgradnje sončnih elektrarn. Toda 'kreativne' ideje politikov ter drugih zagovornikov izrabe sončne energije, kot vse kaže, zdrži le papir.

Kmetija iz okolice Slovenske Bistrice je za izgradnjo sončne elektrarne že prejela odobreno subvencijo Eko sklada, nato pa doživela hladen tuš upravljavca električnega omrežja. Kmetiji so namreč pojasnili, da bo priklop mogoč po prenovi omrežja, zagotovo pa ne pred letom 2030. Zgodba kmetije ni osamljena.

V koalicijski pogodbi je zapisano, da so si vladne stranke na področju povečane rabe obnovljivih virov energije zastavile ambiciozne cilje, ki jih bodo tudi uresničevale. Smeli načrti vlade, nenehno poudarjanje pomena prehoda na zelene vire energije zbujajo val ogorčenja pri tistih, ki bi prehod zaradi znižanja stroškov električne energije ter navsezadnje prispevka k razogličenju družbe želeli narediti, pa ne morejo. Ne morejo pa zato, ker električno omrežje priključitve sončne elektrarne povsod ne omogoča.

Kmetija iz okolice Slovenske Bistrice se je v začetku lanskega leta prvič obrnila na upravljavca elektrodistribucijskega omrežja Elektro Maribor s prošnjo za informacijo glede možnosti priključitve sončne elektrarne na omrežje. Odgovora ni bilo. Nato je na predlog dobavitelja električne energije, ki se ukvarja tudi z načrtovanjem sončnih elektrarn, pripravila projekt, ki je predvideval postavitev sončne elektrarne s površino 160 m2 in z močjo 34 KW, vrednost naložbe bi bila 27.000 evrov. Projekt so prijavili na razpis Eko sklada, ki jim je odobril subvencijo v višini 4.800 evrov, dobavitelj električne energije pa se je v njihovem imenu ponovno obrnil na upravljavca omrežja Elektro Maribor. Naposled so vendarle prejeli odgovor. »Vključitev skupnostne samooskrbe s priključno močjo 34 KW bo mogoča po ureditvi nizkonapetostnega omrežja oz. po izgradnji nove transformatorske postaje. Po rekonstrukciji je potrebna nova preverba priključitve.«

Vsaj do leta 2030 brez možnosti priključitve

Strošek za elektriko se je na kmetiji podvojil

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.