© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Stanovanjske (ne)politike


dolenjski-list
M. M.
5. 9. 2011, 11.30
Posodobljeno
05. 10. 2011 · 11:09
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kcjt_rb.jpg
R. B., arhiv DL
KC Janeza Trdine (Foto: R. B., arhiv DL)

##IMAGE-3452336##

Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije ter njen novomeški regionalni odbor bosta danes odprla razstavo Stanovanjske (ne)politike. Do 7. oktobra bo razstava na ogled v mali dvorani Kulturnega centra Janeza Trdine v Novem mestu, in sicer vsak delovnik od 8. do 15. ure (ob popoldnevih pa tiste dni, ko so v kulturnem centru ostali dogodki). Ob tem bodo v sredo, 5. oktobra, ob 17. uri predvajali še francoski film Koolhaas Houselife iz serije Living Architectures, v kateri avtorja, Ilka Beka in Louise Lemoine iščeta pogled na arhitekturo. Film predstavlja hišo v Bordeauxju in njeno dnevno intimno življenje skozi pričevanja hišnika Guadalupeja Acede ter drugih ljudi, ki skrbijo za hišo. Spremljanje Guadalupeja pokaže nepredvidljiv vpogled v prostore in strukturo stavbe.

Avtorji razstave Stanovanjske (ne)politike so o projektu zapisali:

"Gradnja stanovanj je v Sloveniji že dve desetletji – od začetka delovanja nepremičninskega trga – predmet kritik in nezadovoljstva. Ponudba možnosti za državljane, uporabnike, ki želijo rešiti svoj stanovanjski problem, je praktično omejena zgolj na nakup. Pri tem ostajajo sami, soočeni z izdelki, ki jih ponuja stanovanjski trg, in s ponudniki, ki se izogibajo odgovornosti za kakovost, ter s cenami, ki so visoke celo v primerjavi z državami z višjim standardom. Država, ki se je v posocialističnem obdobju skoraj povsem umaknila iz stanovanjskega sektorja, pred stanovanjsko politiko še tišči glavo v pesek. Razstava Stanovanjske ne/politike želi predvsem vnovič postaviti vprašanja, ki so na področju gradnje stanovanj v Sloveniji že dolgo odprta.

Ali sprememba identitete stanovanjskih okolij še vedno zagotavlja zdrav razvoj družbe, dobro življenje, učinkovito delo in vključenost v skupnost? Kako zagotoviti posamezniku temeljno ustavno pravico – pravico do stanovanja? Ali so prevladujoče tipologije skladne s sodobnim življenjskim stilom, primerne za sodobno družino? Ali je zakonodaja, ki določa minimalne zahteve za projektiranje stanovanj, zadostno in ustrezno orodje za reguliranje stanovanjske gradnje? Kako omogočiti razvoj bolj inovativnih stanovanjskih projektov, v katerih bodo inteligentno izrabljene prednosti lokacij omogočile razvoj slovenskih krajev in mest v privlačna in uspešna bivalna okolja? In konec koncev, kakšne spremembe povzročata finančna in energetska kriza na področju stanovanjske politike ? Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo?

Razstava prikazuje analizo stanja skozi gospodarske, družbene in politične parametre. Predstavlja pa tudi najboljše primere stanovanjske arhitekture v Sloveniji in Evropi po izboru kuratorjev."


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.