Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Razlika v cenah za odlaganje salonitk je lahko tudi več kot 200-odstotna!


Monika Levanič
1. 2. 2018, 22.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Sloveniji vsako leto odložimo več tisoč ton azbestnih odpadkov, največ je odsluženih salonitnih plošč. Za odlaganje salonitk je ponekod treba odšteti na stotine evrov, v nekaterih občinah nič. Preverili smo, kaj na odlagališčih naredijo z nevarnimi azbestnimi odpadki in kje končajo ti zdravju zelo škodljivi odpadki.

1517486283_cg_azbestne_plosce.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Čeprav je proizvodnja in prodaja azbestnih izdelkov v Sloveniji prepovedana že 20 let, je ta nevarni element še vedno marsikje prisoten. Poznamo več kot 3.000 različnih izdelkov, ki vsebujejo azbest, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Poleg najbolj poznanih salonitk je ta škodljiv material prisoten tudi v različnih ceveh, talnih in stenskih oblogah, dimnikih,  izolacijskih ploščah, tesnilnih masah, ognjevarnih tkaninah …

Kot je razvidno iz podatkov, objavljenih na spletni strani državne agencije za okolje, je količina nastalih odpadkov, ki vsebujejo azbest, v Sloveniji naraščala od leta 2005 (5.561 ton) do leta 2008 (37.070 ton) in nato začela počasi upadati. Leta 2015 je nastalo 9.361 ton odpadkov, ki vsebujejo azbest. V letih od 2005 do 2015 je skupno nastalo 163.455 ton teh odpadkov. Glavnina (82 % oz. 133.751 ton) izvira iz gospodinjstev, le slabih dvajset odstotkov (29.704 ton) jih je nastalo v proizvodnih in storitvenih dejavnostih. Glede na življenjsko dobo azbestnih materialov (30–40 let) pa se pričakuje, da bodo azbestni odpadki nastajali tudi v prihodnje, vendar v čedalje manjših količinah.

Salonitke končajo v zemlji

Preverili smo, kakšna je obdelava in kje končajo azbestni odpadki. »Predelava azbestnih plošč ni dovoljena. Azbestni odpadki se lahko odložijo na vsa komunalna odlagališča za nenevarne odpadke, ki obratujejo (torej odlagajo odpadke),« so sporočili z Agencije RS za okolje (Arso). Iz Arsa smo še izvedeli, da se azbestne plošče ne pošiljajo v tujino: »Pošiljanje odpadkov iz Slovenije na postopke odstranjevanja je dovoljeno le v primeru, da v Sloveniji ni zadostnih kapacitet. Glede na navedeno bo izvoz mogoč šele, ko bodo zasedene vse kapacitete v Sloveniji.«

Azbestne odpadke lahko zbira 17 podjetij, trenutno pa jih odlaga le 10 odlagališč, med njimi tudi odlagališči odpadkov v Pragerskem in Puconcih, kar pa se odraža tudi v cenah.

Odlaganje salonitk ponekod brezplačno, drugod ogromne razlike v cenah

Ptujske salonitke preko verige (vsaj) dveh prevzemnikov

Za kršitelje visoke denarne globe

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.