Podjetja razmišljajo o selitvi, zanimiva postaja Hrvaška
Direktorica Štajerske gospodarske zbornice (ŠGZ) Aleksandra Podgornik ocenjuje, da gospodarstvo vse od začetka koronskega obdobja nenehno slalomira v iskanju najoptimalnejših rešitev poslovanja. Turbulence so postale stalnica, je poudarila.

„Slovensko gospodarstvo je v zadnjih treh letih preživljalo izjemno turbulentno obdobje. Dejstvo je, da se še vedno dnevno srečuje s posledicami kontinuiranih kriz, od kovida, vojne v Ukrajini, energetske krize, dragih energentov, krize dobavnih poti, surovinske in energetske draginje, sedaj je tukaj še kriza zaradi naravne katastrofe – poplav. Ko k temu dodamo iz dneva v dan bolj pereč problem pomanjkanja delovne sile, ki močno vpliva na poslovanje in realizacijo načrtov podjetij, je slika slovenskega gospodarstva izjemno težka. Marsikatero podjetje je zaradi pomanjkanja delovne sile, predvsem v gostinstvu in turizmu, že zaprlo svoja vrata. Nekatera pa iz drugih razlogov selijo proizvodnjo v tujino. Pri tem izstopa neustrezno urejeno področje izvajanja čezmejnih storitev, se pravi delo v tujini. Podjetja, ki opravljajo dejavnost v tujini, letno v proračun prispevajo okoli 10-odstotni delež, a jih nova zakonska ureditev sili, da dejavnost selijo v tujino, predvsem Hrvaško, kjer so pogoji za razvoj podjetja in zaposlene prijaznejši,“ je navedla Podgornikova.
Delo v tujini v slovenski BDP prispeva skoraj 10 odstotkov
„Že več kot leto dni apeliramo na državo, da sprejeme zakone v dobrobit podjetij in rasti BDP. Eno od področij, ki potrebuje prevetritev zakonskih okvirjev, je prav izvajanje čezmejnih storitev, a ne na način, kot je to predvideno. Zaradi neupoštevanja predlogov gospodarstva bo država že v kratkem beležila zmanjšan priliv v državni proračun, podjetja selijo dejavnost v tujino, kjer je zakonodaja stimulativnejša. Med njimi je Hrvaška.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se