Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novoles Plus brez stroja, 130 zaposlenih brez dela?


B. Dušič Gornik
20. 1. 2012, 19.40
Posodobljeno
09. 02. 2012 · 11:26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

novoles_plus_z_01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Novoles Plus Z 01
novoles_plus_z_12.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Na pogorišču Novolesa je poskušal zrasti Novoles Plus, s proizvodnjo vezanih plošč. Zdaj mu grozi, da bo moral zapreti proizvodnjo, ker mu je danes na dražbi drugi kupec "speljal" pomemben stroj. (Foto: BDG)

Na današnji dražbi v Ljubljani je bilo naprodaj premoženje invalidskega podjetja Novoles Primara v stečaju, sedanji edini najemniki v megalomanskih prostorih nekdanjega Novolesa, družba Novoles Plus, ki od septembra z najetimi stroji in prostori nadaljuje proizvodnjo perspektivnih vezanih plošč, pa je računala, da bo kupila enega od ključnih strojev proizvodne linije za te plošče, ki je bil v lasti Primare.

novoles_plus_z_07.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Jure Pregrad (Foto:BDG)

Na dražbi pa se je, kot nam je povedal Jure Pregrad, lastnik podjetja Hit Preless, ki je ustanovilo Novoles Plus, pojavil drugi kupec, ki je zviševal ceno "v oblake" in nato stroj tudi kupil. Gre za bosansko podjetje Drvo Commerce, zanj pa je na dražbi licitiral Dušan Jovanovič, ki je bil sicer v stari družbi Novoles direktor programa vezanih plošč. "Mi smo dražili po 100 evrov, oni pa kar po tisoč." Danes prodani stroj je bil, kar je nelogično, čeprav je del celotne linije, v lasti druge firme, torej invalidskega podjetja.

"Ne morem si misliti, kako so lahko pustili tako prodajo, saj je ta stroj del proizvodne linije, to je tako, kot bi avtomobilu vzel kolesa," se je danes popoldne čudil razočarani Pregrad. "To namreč pomeni, da se proizvodnja ustavi, vse to samo zavoljo dobrih 80 tisoč evrov vrednega stroja, čeprav mi plačujemo samo za to linijo letno 150 tisoč evrov najemnine, skupno pa 200 tisoč. Prepričan sem, da bi stečajni upravitelj  (Leon Benigar Tošič, o.p.) to lahko preprečil, vsekakor pa bi na njega lahko vplivali vsaj ločitveni upniki. Po mojem je namreč s prodajo tega stroja razvrednotil celo tovarno."

Kot nam je dejal direktor Novolesa Plus Franci Vovko, so morali danes takoj po dražbi ustaviti stroj. Kot je dodal Pregrad, zdaj iščejo rešitve, poskušali bodo dobiti storitve pri Javorju, ki tudi ne dela več, da bi vsaj začasno premostili vrzel zaradi izgubljenega stroja. Iščejo tudi podoben stroj, a veliko upanja nimajo. Po Vovkovih besedah bi z materialom, ki ga imajo, lahko delali še do konca februarja, a če bo stroj ostal ugasnjen, bodo zaposleni imeli delo le še nekaj dni v prihodnjem tednu. Če rešitve ne bo, tudi ne bo v kratkem načrtovanih 30 dodatnih delovnih mest v dveh dodatno oživljenih programih.

novoles_plus_z_08.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Franci Vovko (Foto: BDG)

V Novolesu Plus je trenutno 130 zaposlenih, ki delajo preko agencije in imajo le enomesečne pogodbe, vendar lastnik podjetja Pregrad pravi, da so bili v tak način zaposlovanja prisiljeni, ker imajo šestmesečno najemno pogodbo sklenjeno z Novolesom, d. d., v stečaju, v njej pa je zapisano, da se morajo v primeru, če se najde dober kupec za celotno premoženje, v enem mesecu izseliti. Informacija o dogodku je danes presenetila tudi glavnega dobavitelja lesa,novomeško Gozdno gospodarstvo, saj je Novoles Plus zdaj vsak mesec kupoval 2.500 do 3.000 kubikov prvovrstne bukove hlodovine.

Dopolnjen članek 24. januarja:

Članek dopolnjujemo z obvestilom družbe Javor Pivka d.d. Kot so sporočili, podjetje Javor ne obstaja, podjetje Javor Pivka d.d. pa še vedno obratuje in v tem trenutku zaposluje 351 ljudi, v svojih hčerinskih podjetjih, kjer je 100-odstotni lastnik, pa še 103.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.