Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mednarodne aktivnosti na Kmetijski šoli Grm


Mateja Prus in Andreja Bartolj Bele
28. 3. 2013, 12.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pict0224_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
pict0261_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sredo in četrtek, 20. in 21. 3. 2013, se je na Kmetijski šoli Grm in biotehniški gimnaziji Novo mesto odvijalo delovno srečanje projekta Leonardo da Vinci COPCHAVET na temo kreditnega vrednotenja znanja. Predstavniki iz Nizozemske, Poljske, Luksemburga, Avstrije, Španije, Francije in Slovenije smo razpravljali o prednostih in pomanjkljivostih šolskega sistema na področju kmetijstva, hortikulture in naravovarstva. Ali z drugimi besedami, kako mlade pripraviti ne zgolj na poklic, pač pa tudi na življenje samo.

Šolski sistem v različnih državah na različne načine pripelje mlade do poklica. Poenotenje po mnenju udeležencev ni nujno potrebno. Je pa pomembno in potrebno poenotenje pri dokazovanju kompetenc, ki jih dijaki dosežejo pri izobraževanju. Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, da šolski sistem ne pošlje na trg dela takoj zaposljivih ljudi. Po mnenju udeleženca iz Nizozemske, je prav to razlog za pojav zasebnih šol tudi v državah, kjer imajo zelo visoko stopnjo razvitosti šolskega sistema. Velika industrija, bančništvo in ostale veje gospodarstva imajo raje splošno izobražene ljudi, ki jih same pripravijo na opravljanje visoko kvalificiranih del.

Delovno srečanje je vključevalo predavanje dr. Slavice Černoša, vodje sektorja za srednje šolstvo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, ki je predstavila slovenski šolski sistem. Jelka Čop iz centra za poklicno izobraževanje, je predstavila prenovljene programe in kreditno vrednotenje posameznih strokovnih modulov na biotehničnih področjih. V delavnicah so vsi udeleženci predstavili sistem kreditnega vrednotenja v šolskem sistemu v državah udeleženkah.

Popoldanski čas je bil namenjen tehničnim ogledom kmetij in proizvodnih obratov, povezanih s kmetijstvom. V sredo smo obiskali Pleterje, kmetijo Dulc v Stranjah pri Škocjanu in vrtnarijo Turk iz Broda pri Podbočju. Četrtek popoldne pa je bil namenjen ogledu dežele kozolcev v Šentrupertu in sadjarske kmetije Uhan v Rodinah pri Trebnjem.

Udeleženci so bili nad videnim navdušeni. Gostitelji pa smo se še posebej potrudili, da bi dober glas o naši deželi in naših ljudeh segel čim dlje, da bi se še kdaj vrnili v našo prelepo deželo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.