Lani smo uvozili za 90 milijonov evrov igrač
Po podatkih Statističnega urada RS (SURS) je bila lani decembra prodaja v trgovinah na drobno za 17,3 % višja od povprečne mesečne prodaje v letu 2016: »V tem času se najbolj poveča prodaja elektronskih in gospodinjskih naprav, čedalje raje kupujemo kozmetiko in celo pohištvo, medtem ko prodaja knjig in časopisov v zadnjih letih upada.« Gre po tem sklepati, da otroci pod smrečico vse pogosteje najdejo telefone, računalniške tablice, fotoaparate, različne predvajalnike in igralne konzole, vse manj pa klasične igrače? Ne povsem.

Po podatkih spletnega portala Statista je svetovni trg z igračami leta 2015 prinesel več kot 74 milijard evrov dobička. Na svetu živita okoli dve milijardi otrok pod 15 let starosti; izračunajte torej, koliko igrač je moral v povprečju dobiti posamezni otrok, da je ena največjih industrij na svetu iztržila 37 milijard evrov čistega dobička … Žal še vedno res le v povprečju; otroci igrač velikokrat ne dobijo, temveč jih proizvajajo. Koliko igrač se proizvede ali proda v Sloveniji, je nemogoče ugotoviti, je pa iz podatkov SURS razvidno, da smo jih lani za 90,2 milijona v našo državo uvozili (največ, 35,6 milijona, prav v zadnji tretjini leta).
Otroci si želijo podobnih igrač kot pred tisočletji
Pred božičem si trgovci z igračami manejo roke. Pozanimali smo se, koliko denarja so kupci navadno pripravljeni odšteti za darilo otroku, za katere igrače in igre so otroci letos najpogosteje pisali Božičku in dedku Mrazu ter kaj ima letošnji prodajni hit med igračami skupnega z antiko.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se