Lani občutna rast cen krompirja
Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so se v letu 2019 glede na leto prej zvišale povprečno za 3,7 odstotka, od tega cene rastlinskih pridelkov za 3,1 odstotka, cene živali in živalskih proizvodov pa za 4,1 odstotka. Najbolj se je podražil krompir, v povprečju za 46,7 odstotka, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Višje cene hmelja in v povprečju tudi višje cene oljnic so prispevale k 7,9-odstotni rasti cen industrijskih rastlin, cene zelenjadnic so bile višje v povprečju za 6,9 odstotka, cene sadik in cvetja za 0,4 odstotka ter prav tako v povprečju za 0,4 odstotka tudi cene vina.
Živali za zakol so bile lani dražje za 2,1 odstotka, najbolj, za 15,1 odstotka, pa so se okrepile cene prašičev. Višje so bile tudi cene perutnine, v povprečju za 2,5 odstotka.
Cene goveda so bile v povprečju nižje za 1,4 odstotka, in sicer predvsem zaradi nižjih cen bikov za zakol. Cene živalskih proizvodov so bile lani v povprečju višje za šest odstotkov. Povprečna odkupna cena mleka je bila višja za 6,9 odstotka, zviševala pa se je predvsem v drugi polovici leta.
Povprečna odkupna cena jajc je bila višja za 2,7 odstotka. Od drugih živalskih proizvodov so bile cene surovih kož v povprečju nižje, cene medu pa v povprečju višje kot v letu 2018.
Višje tudi cene semen in škropiv
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se