Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmetje o aktualnih problemih v kmetijstvu: Govedorejci najbolj v nemilosti


Senka Dreu
7. 3. 2020, 22.10
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Člani sveta ptujskega zavoda KGZS so znova ugotavljali, da je kmetovati v Sloveniji vse težje, saj ni ustreznega razumevanja oblasti v obliki konkretnih in specifičnih spodbud za posamezne kmetijske panoge in regije. Razmerja znotraj prehranske verige so naravnana izrazito na škodo pridelovalcev. Samokritično pa so tudi priznali, da med kmeti ni tiste prave povezave, sodelovanja in solidarnosti, ki bi jih naredila vplivnejše pri odločanju in močnejše v boju za večji del pogače.

1583424693_sd-govedoreja.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Potem ko se je iz različnih vzrokov v krizi znašla prašičereja, nekdaj paradna panoga slovenskega kmetijstva, ki danes dosega le še tretjino potrebne samooskrbe, in to kljub temu da Slovenci še zmeraj prisegamo na tisti rek, da je najboljša ribica svinjska ribica, saj najraje jemo prav prašičje meso, je zdaj na obzorju vse več težav v govedoreji. Kmetje so že tako na zatožni klopi in postajajo dežurni krivci za vse izzive, ki jih prinaša današnji čas, od klimatskih sprememb do onesnaževanja zemlje in podtalnice, nanje pa letijo tudi vse glasnejši očitki, da s svojim delovanjem motijo blaženi mir tistih, ki so se priselili na podeželje, da bi ušli mestnemu hrupu. Kot kaže, so trenutno najbolj v nemilosti družbenih gibanj rejci goveda, čeprav je govedoreja strateška panoga slovenskega kmetijstva prihodnosti.

»Stalež živine močno upada, upam, da ne ne bomo šli po poti prašičereje. Razmere niso obetavne, saj so pritiski raznih društev in organizacij veliki, javnost pa potrebuje krivca za spremembe. Vse glasnejše so kritike v zvezi z gnojevko. Povrh vsega tudi stroka ni enotna: eni trdijo, da so izpusti toplogrednih plinov v govedoreji veliki, spet drugi dokazujejo, da govedoreja zemljo ohranja aktivno in v dobri kondiciji, saj gredo iztrebki oziroma gnojila nazaj na njivo, s čimer se obnavlja humus; po tej logiki govedoreja osvežuje, ne pa onesnažuje,« opisuje položaj Milan Unuk, predsednik sveta, Anton Hohler, član sveta in podpredsednik strokovnega odbora za govedorejo pri KGZS, pa dodaja, da bo gotovo kmalu tudi pri nas nastal problem z vezano rejo govedi, torej rejo, kjer so živali v hlevu privezane.

Nezaželeno mleko iz vezane reje

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.