© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

KP Kolpa: Kako nas vidijo tuji strokovnjaki?


lokalno
3. 9. 2008, 00.00
Posodobljeno
13:28
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

delavnica_1.jpg
Arhiv Lokalno.si
Delavnica se je začela s predavanjem Borisa Grabrijana iz KP Kolpa.
delavnica_4.jpg
Udeleženci delavnice so občudovali lepote Kolpe.

Že sedma poletna šola Eurocademy - tokrat je bila to mednarodna delavnica o razvoju podeželja in varovanju okolja, ki je teden dni potekala v Želimljah- je svoje terensko delo opravila tudi na območju Krajinskega parka Kolpa. Strokovnjaki za področje varovanja naravne in kulturne dediščine iz Poljske, Grčije in Bolgarije so pod vodstvom dr. Marka Koščaka temeljito pregledali območje parka, zbrali vtise in predstavili rezultate svojega dela.

Tujci so bili nad parkom, domačini in nastanitvijo izredno navdušeni. Dobro so prenesli tudi prenočevanje na senu - za takšno obliko smo se odločili ne le zaradi zniževanja stroškov delavnice, pač pa tudi zaradi doživljanja ponudbe na kmečkem turizmu. Polega narave so si ogledali tudi nekaj kulturnih spomenikov, se kopali v topli Kolpi, se srečali z belokranjsko domačo obrtjo na domačijah Raztresen in Cvitkovič ter spoznali skromno gostinsko ponudbo v parku, ki pa jih je zaradi avtentičnosti zelo prevzela. 

Območje parka so spoznali v njegovih različnih segmentih od Prelesja, Starega trga, Sodevcev, Radencev, Damlja, Vinice, Žuničev, Adlešičev pa vse do konca parka pri zaselku Dragoši. Ob prihodu jim je vizijo upravljavca predstavil direktor Boris Grabrijan (v skednju Šokčevega dvora, ki služi tudi kot predavalnica), po ogledih posameznih točk pa so udeleženci pripravili zaključno poročilo. V Rimu na domačiji Raztresen je bilo to poročilo še grobo, na plenarnem zasedanju udeležencev delavnice v Želimljah pa je bilo že bolj poglobljeno.

Kljub velikemu navdušenju tujcev nad ljudmi, tradicijo, kulturnim in naravnim bogastvom Bele krajine, pa so podali tudi kritične predloge, kako bi lahko turistično ponudbo izboljšali. Večina udeležencev je strokovnjakov s področja kulture, zato so bili mnenja, da je ta dediščina v primerjavi z naravno zapostavljena, okrog označb, ki so v parku nezadostne, smo si bili enotni (zakonske ovire moramo odstraniti), prav tako pa skupaj želimo narediti korak k poenotenju turistične ponudbe in skupni promociji.

Glede na dejstvo, da javni zavod deluje šele deset mesecev, so bili z doslej opravljenim delom in začetimi projekti zelo zadovoljni, niso pa se mogli načuditi dejstvu, da delo sloni na (trenutno še) le treh zaposlenih, saj vsi udeleženci prihajajo iz precej večjih institucij.  

Krajinski park Kolpa


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.