Komunalni prispevki v Šentjerneju bodo nižji!


Za Šentjernejčane, ki jih zadnje dni razburjajo visoki zneski komunalnega prispevka, ki naj bi jih plačali glede napovedanih odločb o odmeri, ki jih dobivajo po pošti, prihaja vesela novica – zneski bodo po novem odloku, ki ga bo morala pripraviti občina, prav gotovo nižji.

Tak je namreč soglasno sprejet sklep občinskih svetnikov na včerajšnji izredni seji občinskega sveta, ki jo je prav na to temo sklicala skupina osmih opozicijskih svetnikov (Albert Pavlič in Aleš Medle iz SDS, Luka Luzar iz NSi, Stane Bregar iz Neodvisne liste, ter Janez Selak, Dare Homan, Radko Luzar in Renata Turk iz liste Skupaj za prihodnost). Sklenili so, da mora občinska uprava do naslednje seje – ta bo 28. novembra – pripraviti spremembe in dopolnitve odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka, pri čemer mora slediti cilju, da se bodo zneski komunalnega prispevka v glavnem gibali med 300 in 1.400 evri, narediti simulacijo izračunov in čistopis odloka, ki ga bodo svetniki nato po hitrem postopku sprejeli. Prejšnja dva (iz leta 2010 in 2012) bosta tako nehala delovati, saj njihovo razveljavitev, kot je bil prvotni predlog sklicateljev izredne seje, ne more opraviti občinski svet, ampak le Ustavno sodišče, kot je pojasnila občinska pravnica.
Posebna komisija bo tudi obravnavala ekonomsko-socialni status zavezancev plačila in utemeljevala obročno odplačevanje, ki naj bi bilo možno na več kot 24 obrokov, celo 48 ali 60, če bodo za to pravi razlogi. Seveda je treba upoštevati in posebej obravnavati okrog 155 zavezancev, ki so že priključeni na javno kanalizacijsko omrežje in izpolnjujejo obveznosti, ter tistih nekaj, ki so sami uredili ta problem.

Kot je povedal prvopodpisani Albert Pavlič, je prvi korak do ugodnejše rešitve narejen, saj so bili to glavni razlogi za izredno sejo. »Zneski, ki so se gibali v glavnem od 1.800 do preko tri tisoč evrov na gospodinjstvo, so bili za večino ljudi previsoki, grozili so osebni in družinski stečaji. Državljanska nepokorščina bi se zgodila sama od sebe,« meni Pavlič.

Zadovoljni z dogovorom so bili tudi v nastali Civilni iniciativi Glas ljudstva, ki jo po besedah vodje Sama Hudoklina podpira preko 800 občanov. Nanje so se te dni obračali mnogi obupani ljudje, kaj storiti, saj je pritožbeni rok petnajst dni (pri tem je treba poravnati skoraj 20 evrov takse), potrebna pa je tudi odločitev o načinu plačila (v enkratnem znesku ali po obrokih). »Svetnikom, ki so dali pobudo za izredno sejo, se zahvaljujemo,« je povedal po seji, ki so ji prisostvovali tudi predstavniki CI. Sicer pa se je mnogo občanov pred sejo zbralo pred občinsko stavbo, s čimer so želeli pokazati nasprotovanje tako visokemu komunalnemu prispevku, CI je v podporo zbirala tudi podpise.

Župan Franc Hudoklin, ki je na seji znova pojasnil celoten projekt ureditve kanalizacije s čistilno napravo, ki ga financira tudi EU, »ki ni moj projekt, ampak je direktiva slovenske in evropske zakonodaje, ki nam to nalaga do leta 2017, sicer sledijo globe za občino in posameznike,« je po izredni seji povedal, da bodo pravne službe občine proučile zadevo in skušale slediti sklepom OS, a ta primanjkljaj bo treba nekje poiskati in denar poravnati, in da se lahko zgodi, da bo cena plačevanja odplak za končnega uporabnika drugačna od predvidene, tako da gre v bistvu le za »lepotne popravke«.
Več o razpravi in seji občinskega sveta pa v tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se