Kako smo poslovali v letu 2010


Gospodarske družbe Jugovzhodne Slovenije, teh je 2.297, so lani ustvarile skoraj pet milijard evrov prihodkov, največ z opravljanjem predelovalnih dejavnosti in ob močni usmerjenosti v izvoz. S prodajo na tujih trgih je bilo ustvarjenih 63 odst. vseh prihodkov družb, izhaja iz letnega poročila o poslovanju družb, podjetnikov in zadrug z območja Dolenjske, Bele krajine in kočevsko-ribniškega izpostave Ajpes Novo mesto.
Manj kot 28 tisoč zaposlenih, povprečna plača 1.478 evrov
Skupni prihodki so bili lani za 7,2 odst. večji kot v letu 2009, skupni odhodki pa za 8 odstotkov. Med odhodki so imeli stroški dela nižjo rast kot stroški blaga, materiala in storitev. Število zaposlenih se je v letu 2010 znižalo na manj kot 28 tisoč, medtem ko je bilo v družbah, ki so imele sedež v regiji, v letih 2002 do 2006 in 2009 okrog 30 tisoč zaposlenih, v letih 2007 in 2008 pa preko 31 tisoč zaposlenih.
Povprečno izplačana mesečna plača v družbah v regiji je znašala 1.478 evrov, kar je več od povprečno izplačane plače v slovenskih družbah. Boljše povprečje je predvsem posledica višje izplačanih plač v novomeških družbah.
Pozitiven rezultat, čisti dobiček, je izkazalo 1.417 družb (med katerimi jih je 12 izkazalo čisti dobiček, večji od milijona evrov), negativnega pa 781 družb (med katerimi je devet družb izkazalo izgubo, ki je presegala milijon evrov). Tako je neto čisti dobiček znašal 208 milijonov evrov, kar je nekoliko manj, kot je znašal neto čisti dobiček za leto 2009.
Poslovanje v regiji bistveno boljše od državnega povprečja
Pri primerjavi rezultatov poslovanja družb v Jugovzhodni Sloveniji z družbami v državi je razvidno, da je bilo lansko poslovanje v regiji bistveno boljše kot na območju države. Slovenske družbe so namreč za leto 2010 izkazale visoko neto čisto izgubo, preko 256 milijonov evrov. Iz predloženih podatkov iz letnih poročil družb tudi izhaja, da so med 12 statističnimi regijami v letu 2010 le štiri regije poslovale pozitivno (poleg Jugovzhodne Slovenije še Goriška, Spodnjeposavska in Koroška).
Med dvanajstimi slovenskimi statističnimi regijami se Jugovzhodna Slovenija sicer uvršča:
- po številu družb na 7. mesto,
- po številu zaposlenih, znesku ustvarjenih prihodkov in neto dodane vrednosti v družbah na 5. mesto,
- po znesku ustvarjenih čistih prihodkih od prodaje na tujem trgu na 2. mesto,
- po znesku ustvarjenega neto čistega dobička in po deležu svojih prihodkov, ustvarjenih na tujem trgu, na 1. mesto.
Poleg tega z novomeškega Ajpesa dodajajo, da je pomembno, da je zadolženost družb v regiji nižja kot zadolženost družb v državi.
Samostojni podjetniki Jugovzhodne Slovenije (4.188) so lani izkazali za 369 milijonov evrov prihodkov, 351 milijonov evrov odhodkov in 18 milijonov evrov neto podjetnikovega dohodka. V povprečju so zaposlovali 3,9 tisoč delavcev. Zadruge (19), ki so za lani izkazale 133 milijonov evrov prihodkov in imele preko 600 zaposlenih, pa so, podobno kot leto prej, tudi leto 2010 končale z neto čisto izgubo v znesku 165 tisoč evrov.
Podrobnejše poročilo o poslovanju v letu 2010 si lahko ogledate v priponki spodaj.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
AJPES: Poslovanje v Jugovzhodni regiji v letu 2010