© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Jeršič: V Nek je prišlo le do napakice; Vlada ustanovila komisijo za proučitev okvare


lokalno
26. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

nek_vstop.jpg
Vstop v NEK

##IMAGE-2230211##

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Tomaž Jeršič je v Evropskem parlamentu med uspehi predsedovanja izpostavil predvsem liberaliziran, dobro povezan notranji energetski trg ter podnebno-energetski sveženj. Ni pa se mogel izogniti vprašanju o "nesreči" v Nek, kjer pa je, kot je odvrnil, prišlo le do "napakice".

"Agencija za jedrsko varnost je odreagirala po pravilih, ki veljajo v EU. Slabše bi bilo, če Bruslja ne bi obvestila o napaki. Delovala je v skladu s svojimi pooblastili in obveznostmi," je ocenil državni sekretar.

Razpravo o tem je vzpodbudil avstrijski parlamentarec Paul Rübig, ki je Jeršiča vprašal, kako gleda na vzpostavitev morebitne agencije za nadzor nad jedrsko energijo na ravni EU. "Ali bi lahko imeli tak neodvisen organ - podobno kot Francija - tudi na ravni EU?" je vprašal.

Jeršič mu je najprej odgovoril, da je v primeru Nek res prišlo, kot rečeno, do določene napakice in da je Agencija za jedrsko varnost delovala skladno s pravili. Sicer pa je dejal, da je jedrska energija v rokah držav članic in da je sam skeptičen do organa za nadzor na ravni EU. "Težko si predstavljam, da bi lahko nek krovni organ posegal v pristojnosti posameznih držav," je sklenil svoj nastop Jeršič.

Vlada je na današnji seji sprejela sklep o ustanovitvi komisije, ki bo proučila dogajanje in način poročanja ob okvari v Nuklearni elektrarni Krško (Nek), ko so morali elektrarno zaradi puščanja hladilne vode iz primarnega sistema elektrarne v zadrževalni hram začasno ustaviti.

Komisija bo proučila informacijo o dogajanjih in poročanju glede dogodkov v Neku 4. junija, vse postopke, ki so jih ob nesreči izvedli pristojni organi, sistem obveščanja in komuniciranja ob tovrstnih dogodkih ter odgovornost pristojnih. Poročilo s predlogi ukrepov mora komisija pripraviti v 14 dneh, je po seji vlade povedal svetovalec v kabinetu predsednika vlade Rok Srakar.

Komisijo bo vodil Borut Mavko z Instituta Jožef Stefan (IJS), v njej pa bodo še Matjaž Ravnik iz IJS, strokovnjakinja za jedrsko tehniko Romana Jordan Cizelj, Božidar Kranjc iz Neka, poveljnik štaba civilne zaščite Miran Bogataj in Aleš Janežič iz uprave za jedrsko varnost.

Kot je znano, so 4. junija popoldne v Neku odkrili, da zaradi okvare ventila pušča hladilna voda v primarnem sistemu elektrarne, tako da so nato v večernih urah elektrarno počasi ustavili. O dogodku, ki je bil razglašen kot nenormalen dogodek (kar pomeni najnižjo stopnjo izrednega dogodka brez nevarnosti za osebje elektrarne in prebivalstvo in tako ni bilo potrebe po izvajanju zaščitnih ukrepov v okolici), je uprava za jedrsko varnost po prejemu obvestila iz Neka obvestila opozorilni sistem EU - ECURIE, da prebivalstvo ni ogroženo in da so stvari pod nadzorom, ter Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) s sedežem na Dunaju in sosednje države.

Dogodek je po Evropi močno medijsko odmeval. Uprava za jedrsko varnost na obvestilu IAEA pomotoma ni prečrtala oznake, da gre za vajo (obrazec je isti za obvestilo o vaji in o resničnem dogodku), vendar so napako so nemudoma popravili. Obvestilo o dogodku je državam članicam posredovala tudi Evropska komisija. Po besedah direktorja uprave Andreja Stritarja je bilo "korektno, s pravimi podatki, a se ga da brati tudi alarmantno".

V Nek so napako odpravili in elektrarno na omrežje znova priključili 9. junija.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.