Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Estonce v Beli krajini navdušili s Kolpo  


KP Kolpa
27. 4. 2013, 12.35
Posodobljeno
28. 04. 2013 · 20:29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

a_beneti__ev_mlin_je_tudi_elektrarna.jpg
Arhiv Lokalno.si
a Benetičev mlin je tudi elektrarna
a_projekte_leader_vodijo_tudi_manekenke.jpg
Arhiv Lokalno.si
dsc_0864_000.jpg
Arhiv Lokalno.si
dsc_7172_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na tridnevno spoznavanje LEADER projektov je prišla na Dolenjsko in v Belo krajino skupina ekspertov Lokalne akcijske skupine iz pokrajine Tartu. Tudi v baltiških državah že več let izvajajo različne LEADER projekte, Estonija velja med njimi za najuspešnejšo pri črpanju Evropskih sredstev. Ker pa znanja ni nikoli dovolj, so v okviru zaključka srednjeročnega obdobja koriščenja sredstev in priprav na novo proračunsko obdobje kot zaključek izobraževalnih aktivnosti želeli spoznati tudi izkušnje primerljivega okolja. In Slovenija se je pokazala kot dober primer, saj so nekateri kolegi iz Estonije pred leti že nabirali izkušnje pri nas.

Skupina, ki je nastanjena na Otočcu, je prvi dan spoznala osnove slovenskega program LEADER in upravljanje projektov na centru Grm v Novem mestu, drugi dan pa so spoznavali praktične izkušnje v Beli krajini. V Šokčevem dvoru so spoznali vsebino zavarovanega območja ob Kolpi ter kulturo in zgodovino pokrajine. Ob projekciji in obisku na terenu so se podrobneje seznanili s projekti LEADER-LAS DBK v katerih sodeluje Javni zavod Krajinski park Kolpa: »Revitalizacija belokranjskih steljnikov«, »Povezovanje in usposabljanje rokodelcev ter razvoj centrov rokodelcev«, »Z revitalizacijo mlinov do zelene energije« in tudi projektom, ki je še v izvajanju »Ekološko-etnološka doživetja ob Kolpi«.

Ker je bila to tudi priložnost spoznati druge projekte, so gostje z zanimanjem prisluhnili tudi rezultatom projektov VURP »Lan od semena do gvanta« ter IPA »Od vijeglavke do soka« ter » Skupen pristop k ureditvi plovnega režima na reki Kolpi - Curs Colapis« in seveda drugim domačim in mednarodnim izkušnjam.

Rezultate projektov so eksperti spoznavali tudi ob prikazu mojstrov rokodelstva ter na terenu v steljnikih in ob Kolpi pri Benetiču na Vinici ter na Turistični kmetiji Žagar v Damlju. Gostom smo želeli poleg suhoparnih rezultatov prikazati predvsem dušo podeželja – tudi na primeru dejavnosti Turističnega društva Damelj, ki je pogumno vstopilo v projekt IPA in z veliko žlico zajelo evropska sredstva.

V Beli krajini smo jih navdušili s Kolpo; v nadaljevanju pa bodo spoznavali tudi Pleterje, Lipico, Postojno in druge eminentne Slovenske turistične destinacije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.