Energija prihodnosti za pridelavo hrane
Možnosti in prednosti pridobivanja toplote iz geotermalne energije v Sloveniji še vedno niso jasno raziskane, še manj pa je na tem področju urejena zakonodaja. To sicer ne pomeni, da geotermija pri nas ni nikjer v uporabi, le da so ti potenciali veliko premalo izkoriščeni, kar je škoda, saj gre za obnovljiv vir energije.

A geotermalna energija uradno sploh še ni opredeljena kot obnovljiva, saj doslej ni bila uvrščena v nobenega od programov pridobivanja čiste energije. »Zato je naša prva in glavna naloga, da jo med obnovljive vire energije uvrstimo v novi Nacionalni energetski podnebni načrt,« je konec lanskega leta dejal Milan Repič, župan občine Benedikt, ki se že dolgo zavzema za gradnjo benediških term s sistemom za izkoriščanje slatinskih vrelcev in geotermalne energije, s katero je v Sloveniji najbolj bogat njen vzhodni del.
Preveč kalne vode za investitorje
Spomnimo, da so v Benediktu geotermalno vrtino izvrtali že leta 2004 in izdelali tudi načrte za gradnjo, a ti ostajajo v predalu predvsem zaradi neurejene zakonodaje (področje geotermalne energije namreč v Sloveniji urejajo kar štirje zakoni) in posledičnega pomanjkanja investitorjev, ki bi se upali vreči na glavo v birokratsko tako kalne vode. Tudi Terme Gaja v Janežovcih, projekt destrniškega župana Franca Pukšiča iz časov njegovega prvega županovanja, so že imele gradbeno dovoljenje, a se je prav tako zataknilo pri denarju.
Doslej izdanih 34 koncesij
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se