Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dars bo skupaj s podizvajalci znova pregledal zahtevke


dolenjski-list
STA
22. 7. 2011, 15.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

podiz13.jpg
J. A., arhiv DL
Mirko Požar (Foto: J. A., arhiv DL)

##IMAGE-3443576##

Strokovne službe Darsa bodo skupaj s podizvajalci pregledale odgovore družbe na zahtevke v zvezi z neplačili pri gradnji avtocest. V primeru podanih dodatnih pravnih relevantnih dejstev bo Dars te upošteval ob ponovni obravnavi zahtevkov, če bo to potrebno. Podizvajalci rešitev pričakujejo najkasneje do 11. avgusta.

Takšen je izkupiček današnjega srečanja med upravo Družbe za avtoceste v RS (Dars) in podizvajalci, ki so se v okviru kampanje pritiska danes odpravili pred družbo v Ljubljani. Kljub temu, da se vodstvu niso vnaprej napovedali, jih je uprava Darsa povabila na pogovore. Glede poplačil pa, kot kaže, ostajajo vsak na svojem bregu.

Predsednik brežiškega Društva podizvajalcev Mirko Požar je dogovor o skupnem pregledu zahtevkov podizvajalcev pozdravil kot dobro novico, a glede rešitve ni optimist. V ponedeljek bo skupaj z Darsom določili datume srečanj z vsakim podizvajalcem posebej - gre za 30 podjetij, ki imajo skupaj za devet milijonov evrov zahtevkov -, na katerih bo navzoč tudi Požar kot pooblaščenec podizvajalcev.

Medtem ko Požar pričakuje, da se zadeva reši najkasneje do 11. avgusta, pa predsednica uprave Darsa Mateja Duhovnik poudarja, da je omenjeni datum zaželeni rok, ne pa ultimativen. Ob tem dodaja, da razume težak finančni položaj podizvajalcev, a opozarja na ščitenje interesov družbe in davkoplačevalcev. "Rešitev ni v tem, da se poplača podizvajalce, rešitev zanje je nov investicijski cikel," poudarja.

Duhovnikova znova poudarila, da krivda za nepoplačilo podizvajalcem ni na strani Darsa, temveč na glavnih izvajalcih, predvsem družbe SCT. To po njenih besedah priznavajo tudi predstavniki družbe SCT v stečaju, s katerimi je Dars v zadnjem tednu opravil dva pogovora, kako rešiti problem nepridobljenega uporabnega dovoljenja na prekmurski avtocesti.

Kot je dejala Duhovnikova, so podizvajalci zahtevke za direktno plačilo na Dars pošiljali mnogo prepozno - šele potem, ko so v javnosti zaokrožile informacije o slabem likvidnostnem stanju SCT -, večina se jih nanaša na obdobje pred jesenjo 2009, medtem ko je bila prekmurska avtocesta prometu predana konec leta 2008. Dars je večino plačil izvedel kmalu po predaji omenjene avtoceste v promet in ker niso razpolagali z zahtevki podizvajalcev, dela poplačali glavnemu izvajalcu.

Dars še vedno vztraja pri tem, da nobenega dela ne sme plačati dvakrat, ker je to nedopustno in kaznivo. "Unovčevanje bančne garancije bi pomenilo nakazilo denarja na Darsov račun, to pomeni, da bi s tega računa ista dela plačali dvakrat," je poudarila Duhovnikova, ki sicer dopušča možnost, da strokovne službe Darsa niso pravilno videle vseh dejstev v zvezi z zahtevki podizvajalcev. Prav iz tega razloga bodo zdaj dokumentacijo pregledali še skupaj s podizvajalci.

Požar se je sicer skupaj s približno 20 podizvajalci ob prihodu pred Dars obrnil na novinarje: "Postavljam vam vprašanje za devet milijonov evrov - kdo ščiti Dars, koga ščiti Dars in kdo bo zaščitil opeharjene podizvajalce?" Kot je zatrdil, je Dars vseskozi vedel, da glavni izvajalci podizvajalcev ne plačujejo, to ignoriral in plačeval glavnega izvajalca.

Podizvajalci po Požarjevih besedah ne želijo delovati v državi, kjer njihovo delo ni zavarovano. "Kdo nas bo zaščitil, če nas ne bo pravna država?" je vprašal in ob tem spomnil na več 100 milijonov evrov kohezijskih sredstev, ki jih je za izgradnjo avtocest dobila Slovenija. "Dolžnost Darsa kot investitorja je, da pridobi uporabno dovoljenje. Zakaj danes uporabnega dovoljenja za prekmursko avtocesto ni? Ker je porabljen ves denar in ker Dars nima ključne dokumentacije, s katero razpolagajo podizvajalci," je dejal Požar.

Dars po Požarjevem prepričanju s pravnimi mnenji išče možnosti da ne bi poplačal podizvajalcev. "To jim nikoli ne bo uspelo," poudarja in opozarja na odškodninsko odgovornost Darsa, saj je tej upravi, kot pravi, "prav malo mar, ali danes plača devet milijonov evrov ali pa bo neka druga uprava čez pet let morala plačati 30 milijonov evrov".

Podizvajalci, ki so sicer po Požarjevih besedah že vložili tožbe zoper Dars, sicer pričakujejo takojšnjo poplačilo za izvedena dela, v nasprotnem primeru bodo s kampanjo pritiska nadaljevali. Na kakšen način, za zdaj Požar ni želel govoriti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.