Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Cirkulane: Haloška umetniška rezidenca staro spaja z novim


Eva Milošič
23. 4. 2017, 10.19
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Festival Odprte hiše Slovenije vsako leto sto inovativnih arhitekturnih in prostorskih rešitev po vsej državi predstavi najširši javnosti. Na dosedanjem seznamu najboljših arhitektur se je, nekoliko presenetljivo, znašla tudi hiša v Halozah.

1492942829_ab_odprte_hise_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pred dvema letoma so v Brezovcu v občini Cirkulane, ob Bračičevi planinski poti, postavili večnamenski objekt Kalas Contemporary. Zasnovala sta ga lastnik, akademski oblikovalec Aleksander Brezlan, in arhitekt Matevž Granda. Hiša z dih jemajočim pogledom na vinorodno pokrajino stoji na lokaciji stare viničarske domačije, ki je zaradi dotrajanosti ni bilo mogoče obnoviti. »Po 50 prepotovanih državah tega sveta sem se ustavil v vzhodnih vinorodnih Halozah, kjer smo od svojih prednikov podedovali značilno viničarsko domačijo. Drugi so se je želeli na vsak način znebiti, sam pa sem v objektu prepoznal 'umetniški kos',« je povedal lastnik hiše.

Odločil se je za popolno revitalizacijo objekta oz., kot sam pravi, tega 0,003-odstotnega deleža celotnih Haloz, ki ga ima v lasti. Nekoč bivalno-gospodarska stavba je dobila novo namembnost in postala umetniška rezidenca; danes služi predvsem kot atelje in galerija, obenem pa je tudi meditativni in bivalni prostor. »Upošteval sem prav vse gabarite stare viničarije in jo postavil na nov način, z visokotehnološkimi materiali, objekt pa je v osnovi lesen,« je povedal Brezlan. Vinograda se je sicer znebil, stara preša iz leta 1837 pa še danes ostaja središče in duša prostora.

Organizatorji slovenskega festivala odprtih hiš so v predstavitvi objekta zapisali: »Novi objekt ohranja obliko in nekatere tipične elemente stare domačije, s premišljenimi arhitekturnimi rešitvami pa odraža sodobni življenjski slog. Iz starega objekta sta se ohranili le več kot 150 let stara preša ter zbirka orodja in opreme. Preša je dobila osrednji pomen v novi stavbi, ki je hkrati pomnik zgodovine in funkcionalni objekt. Rdeča nit je spoj tradicije s sodobno tehnologijo.«

K(lopote)C

Vabljeni v odlično arhitekturo!

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.