Cerod: Dosegli dogovor tudi z Belokranjci in Posavci

##IMAGE-3477818##
Po zagotovilih direktorja Ceroda Alojza Turka so težavo s smetmi rešili tudi z Belokranjci in Posavci, potem ko so včeraj tudi z vsemi ostalimi sodelujočimi komunalami – prej je namreč to storila le novomeška – podpisali potreben aneks, s katerim se javna podjetja strinjajo s prevozom odpadkov v Lenart na predhodno obdelavo. Le takšne namreč lahko od prvega marca dalje sprejema leskovška deponija.
V intervjuju na Studiu D je Turk danes med drugim povedal, da so morali takšen ukrep sprejeti zaradi odločbe inšpektorja in okoljske zakonodaje ter da gre za začasno rešitev, ki stroškovno ne bo bremenila občanov in občank.
Pogovoru z voditeljema jutranjega programa na Studiu D, Edijem Štravsom in Barbaro Barbič lahko v celoti prisluhnete v priponki spodaj.
Studio D: Precej slabe volje so bili župani belokranjskih in posavskih občin na račun tega, da je treba po novem smeti, namenjene za Cerod, prej odpeljati na štajersko območje in nazaj. Pojasnite, zakaj je to potrebno, ta dodatna pot?
Alojz Turk: V našem podjetju se ukvarjamo z deponiranjem odpadkov, ki so nenevarni, in zakonodaja nam naroča, da odpadke primerno obdelamo, preden jih odložimo. Tako da je bilo potrebno te odpadke tudi dodatno obdelovati zaradi ukrepa inšpektorja, ki je želel pospešiti tovrstno ravnanje z odpadki, in mi smo na podlagi odločbe inšpektorja v lanskem letu začeli iskati rešitve, preden bomo mi na naši deponiji postavili t.i. fazo 2, tj. mehansko-biološko obdelavo (MBO) odpadkov. Našli smo več rešitev, optimalna je bila predelava v Lenartu oz. kakršna koli predelava izven območja Ceroda, zato da bomo lahko na svojem območju potem gradili ta MBO, da nas torej takšna dejavnost ne bi motila pri nadaljnjem delu.
Studio D: Obljubili smo, da prvi sporočamo zadnjo novico. In zadnja novica je ta, da ste včeraj po nekajdnevnem viharju nenavadnih izjav, ki so šle tudi v to smer, da bomo sedaj smeti odlagali kar na divjih odlagališčih, le podpisali pogodbo.
Alojz Turk: V javnosti je bilo slišati, kot da smo na Cerodu zaprli deponijo. Mi nismo ničesar zapirali. Naša deponija je odprta za odpadke s primerno oceno, ki dovoljuje, da se takšni odpadki odlagajo neposredno na odlagališče.
Studio D: Se pravi, da jih je treba najprej odpeljati v Lenart, da se sortirajo, in jih potem pripeljati nazaj?
Alojz Turk: Da, da se primerno obdelajo. Za tovrstno dejavnost bi lahko vsa ostala komunalna podjetja, ki te odpadke k nam dostavljajo, poskrbela sama. Mi smo s temi aktivnostmi pričeli v javnem interesu, pa tudi iz tega razloga, ker smo mi dobili odločbo inšpektorja, čeprav po strokovni plati razmišljamo, ali smo sploh pravi naslov za takšno odločbo.
Studio D: Govorite, kot da ste vi njim naredili uslugo, oni vas pa sedaj preganjajo. Prav razumemo?
Alojz Turk: Če pogledam z mojega zornega kota, je to gotovo res. Mi smo pripravili rešitev za vse župane in komunalna področja prispevnega območja Cerod. In poiskali smo celo takšno rešitev, ki v tem trenutku občane praktično ne stane nič.
Studio D: No, z drugega zornega kota vam očitajo, da se niste odzvali dovolj zgodaj, glede na to, da je bila odločitev inšpektorja podana že junija lani in da v tem času ni prišlo do druge rešitve. Ali bi bila ta sploh možna, bi bilo možno preskočiti ta odvoz v Lenart?
Alojz Turk: Po naših strokovnih ocenah ne. Na svojem področju skušamo delati profesionalno in se v skladu s tem tudi ravnamo. Profesionalno smo pristopili tudi k problemu, iskali rešitve in na koncu tudi našli. Speljali smo vse postopke, da imamo v ozadju tudi podlago za takšno strokovno rešitev, ki je po naši oceni tudi edina možna. Tudi predstavnica oz. generalna direktorica direktorata za okolje je na posvetu, ki smo ga organizirali 24. februarja na Otočcu za vse župane in direktorje komunalnih podjetij, povedala, da sta za tovrstno predelavo odpadkov samo dve možnosti v Sloveniji, in sicer v Celju in v obratu v Lenartu. Mi smo povprašali tudi v Celju, kjer so odgovorili, da nimajo prostih kapacitet, ponudili so jih v Lenartu.
Studio D: Torej v tem trenutku ni druge rešitve. Kaj pa, da bi predelavo zagotovili doma?
Alojz Turk: Tudi o tej možnosti smo v predhodnem postopku razmišljali in ugotovili, da si takšnega zasedanja našega prostora na odlagališču Leskovec ne moremo privoščiti, ker pričakujemo, da bomo v relativno kratkem času pričeli z izgradnjo MBO-ja. Naj še pojasnim, da je nosilec tega projekta mestna občina Novo mesto, mi pa po njihovem zaprosilu v tej fazi vodimo projekt priprave, o fazi vodenja investicije pa se še dogovarjamo.
Studio D: Če vas prav razumemo, torej tudi ta odvoz odpadkov v Lenart in nazaj stroškovno ne pomeni razlike v ceni storitve za občane?
Alojz Turk: Na Cerodu smo za predhodno obdobje pripravili takšno rešitev, s čemer sem tudi seznanil župane in skupščino, da v tej fazi občane nič več ne stane. Res pa je, da stroške obdelave teh odpadkov poravnavamo z deponijskim prostorom. Ampak to je začasni ukrep.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Intervju z Alojzem Turkom na Studiu D