Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Bodo občine tožile državo?


M. M.
15. 11. 2011, 10.05
Posodobljeno
05. 12. 2011 · 11:33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

denar_02.jpg
arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3442156##

177 občin je včeraj vložilo izvensodni zahtevek zoper državo za plačilo skoraj 24,2 milijona evrov premalo izplačane povprečnine za letos. Znesek predstavlja vsoto zneskov občin, ki so vložile zahtevo, kar predstavlja razliko med dejanskimi prihodki in zakonsko določenimi prihodki občin za financiranje obveznih občinskih nalog ob upoštevanju zakonsko določene povprečnine za leto 2011, so sporočili iz Združenja občin Slovenije.

Omenjeno združenje je skupaj s Skupnostjo občin Slovenije zbralo 177 pooblastil občin, na podlagi katerih bo v primeru neuspeha z zahtevo za povračilo denarja, ki so ga v imenu občin naslovili na državno pravobranilstvo, lahko vložili tudi tožbo, s katero bodo zahtevali povračilo premalo izplačanih sredstev.

Niso upoštevali inflacije

Višina povprečnine za letos znaša 554,50 evra in je za 16,19 evra manjša, kot jo določa zakon o financiranju občin. Po določilih zakona bi povprečnina za leto 2011 tako znašala 570,69 evra.

Zakon o financiranju občin ureja financiranje nalog iz občinske pristojnosti. V drugem členu opredeljuje pojem »povprečnina«, ki je na prebivalca v državi ugotovljen primeren obseg sredstev za financiranje z zakonom določenih nalog občin. 12. člen določa, da povprečnino za naslednje proračunsko leto ugotovi ministrstvo, pristojno za finance, po metodologiji iz drugega odstavka prejšnjega člena za pretekla štiri leta, pri čemer upošteva vsakokratno inflacijo na letni ravni, inflacijo v letu, v katerem se povprečnina ugotavlja, ter predvideno inflacijo v letu, za katero se povprečnina ugotavlja.

Pri izračunu povprečnine po trditvah združenja ni bila upoštevana inflacija za lani in letos. Lani je bila predvidena inflacija 1,3 odst. in letos 1,6 odst. (po podatkih UMAR-ja). Namesto 554,50 evra na prebivalca bi torej morale občine letos prejeti po 570,69 evra na prebivalca. Občine so tako prepričane, da jim za letos pripada najmanj predvidena inflacija UMAR-ja, v primeru upoštevanja dejanske inflacije pa bi bili njihovi zahtevki še višji.

Na vrsti država…

Pred vložitvijo tožb je tako omenjeno združenje v imenu občin vložilo zahtevke za izplačilo zneskov posameznim občinam. Od državnega pravobranilstva sedaj pričakujejo, da se v 30 dneh opredeli do zahtevkov. Glede na veliko glavnico občine še pripominjajo, da bi se država s priznanjem izvensodnega zahtevka izognila zlasti visokim stroškom plačila sodne takse ter zamudnih obresti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.