Bankrot Kike: Brez službe bodo tudi Slovenci
Novica, da gre znano podjetje Kika/Leiner v stečaj in da je lastnik najavil zaprtje kar 23 od skupno 46 prodajaln, odpustil pa naj bi tudi 1.900 od 3.900 delavcev, je odjeknila v javnosti daleč izven avstrijskih meja, tudi na sončni strani Alp.

V graškem Leinerju in Kiki so v preteklosti radi kupovali tudi Slovenci, zlasti tisti iz severovzhodnega dela države. Prvi je nekoč na področju pohištva, podobno kot je to bila za oblačila veriga veleblagovnic Kastner & Öhler, veljal za pojem kakovosti, temu primerne so bile seveda tudi cene. Novica o napovedanem stečaju, zapiranju prodajaln in odpuščanju delavcev je pri nas marsikoga spomnila na čase po osamosvojitvi Slovenije, ko so zaradi izgube jugoslovanskega trga številne tovarne propadle in povzročile prave socialne bombe. Zdelo se nam je, da propadi tako velikih sistemov v urejenih gospodarstvih niso mogoči.
Mario R. iz Dupleka je v klicnem centru podjetja v Gradcu, kjer so skrbeli za logistiko, naročila in montažo pohištva, dobil odpoved že pred mesecem dni, ko o bankrotu zaposleni še niso niti slutili. Pravi, da se zdaj »v hiši« na veliko špekulira, ali je novi lastnik, holding Signa, že ob prevzemu leta 2018 delal s figo v žepu in načrtoval propad podjetja. Državi so namreč zdaj pripravljeni poplačati le petino dolga, manjši delež naj bi dobile tudi banke upnice. Vse ostalo bo padlo na pleča upravičeno razburjenih avstrijskih davkoplačevalcev. In to vključno s petimi milijoni evrov, ki so jih trgovcu s pohištvom med pandemijo nakazali pri Zvezni agenciji za financiranje covid-19 (COFAG), ki je bila ustanovljena za podporo avstrijskemu gospodarstvu v koronakrizi, čeprav je že takrat marsikaj kazalo, da se podjetju ne bo več uspelo postaviti na noge.
Leto dni čaka na žafransko drage stole
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se