© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Sanacija zdravstvenega doma

Zaradi izgube se obeta več samoplačništva


dolenjski-list
Boris Blaić
7. 2. 2008, 00.00
Posodobljeno
14. 02. 2008 · 12:37
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

milena_kramar_zupan.jpg
Milena Kramar Zupan

##IMAGE-3320404##

Z zdravniki, ki jim je prejšnji novomeški župan Boštjan Kovačič leta 2006 podelil koncesije, bo mestna občina v prihodnjih tednih podpisala aneks h koncesijski pogodbi, v katerem se bodo ti zavezali, da bodo svojo dejavnost še naprej opravljali v prostorih zdravstvenega doma in da bodo ob tem uporabljali storitve zavoda vsaj v takem obsegu, kot je priznan po standardih zavoda za zdravstveno zavarovanje.

Tak aneks, ki bo preprečil odhode zdravnikov na druge lokacije, kar bi lahko ogrozilo tudi sam obstoj zdravstvenega doma, je le začetek obsežnega sanacijskega programa zavoda, ki ga je novomeški občinski svet v četrtek na svoji zadnji seji sprejel v okviru strategije razvoja primarnega zdravstva v občini. Kot smo poročali že pred časom, je odhod 12 zdravnikov med zasebnike v letu 2006 dodobra zamajal poslovanje zdravstvenega doma, ki je lansko poslovno leto zaključil z okoli 450.000 evri izgube.

Največja težava koncesij, ki so bile, kot sedaj priznavajo na občini, podeljene brez predhodnega premisleka in ocene posledic, je namreč v tem, da je zdravstveni dom z zasebniki izgubil zdravnike z največjim številom opredeljenih pacientov in najbolj donosnimi programi.

"Prej smo z denarjem iz bolj donosnih programov pokrivali dejavnost na drugih področjih. Zdaj to ni več mogoče. Zato bomo za nekatere programe, kot so mamografija, fizioterapija, ultrazvok srca in trebuha in še kaj, prisiljeni uvesti tudi samoplačništvo," pravi direktorica zdravstvenega doma Milena Kramar Zupan.

Odhod velikega števila zdravnikov med zasebnike (v Novem mestu ima koncesijo že polovica splošnih zdravnikov in tri četrtine zobozdravnikov) je povzročil tudi težave pri organizaciji urgentne službe in dežurstev. Zdravstveni dom z zasebniki prav tako še vedno ni sklenil niti dokončnega dogovora o višini najemnine za uporabo prostorov, zaradi koncesionarjev, ki le neradi uporabljajo dodatne storitve zdravstvenega doma, pa je ogroženih tudi kakih 15 delovnih mest v zavodu.

Kot je povedala Zupanova, so v zadnjih tednih z zasebniki dosegli načelen dogovor o nekaterih ključnih težavah, vendar brez finančne pomoči občine sanacija, ki bo v najboljšem primeru trajala dve do tri leta, ne bo uspešna. Novomeški zdravstveni dom se namreč že dalj časa ubada s pomanjkanjem zdravniškega osebja, sama stavba pa bi potrebovala tudi nekaj večjih vzdrževalnih del. Pri tem, poudarja Zupanova, pa je pomembna predvsem vloga občine.

Ta se je s sprejeto strategijo zavezala, da bo do leta 2010 zagotovila denar za vzdrževalna dela, ki bodo izboljšala pogoje za delo zdravstvenega osebja, in da se bo še v tem mandatu lotila tudi reševanja stanovanjskega vprašanja za deficitarne zdravniške poklice.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.