© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Westvleteren Abt 12


lokalno
10. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
04. 05. 2011 · 09:44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

... ni naslov najstarejše knjigarne v Amsterdamu in tudi ne oznaka ženskih salonarjev s posebej visoko peto. Westvleteren Abt 12 je ime najboljšega piva na svetu. A ta zapis ni namenjen reklamiranju alkohola in njegove porabe, temveč striktno tema s področja ekonomije in marketinga.

Po glasovanju mednarodnih poznavalcev piva je najboljše pivo na svetu Westvleteren Abt 12, ki ga varijo v opatiji Saint Sixus v okraju Westvleteren v Belgiji. Pravilni flamski izgovorjavi »Westvleteren« se boste najbolje približali, če ob govorjenju grgrate skrajno vroč čaj. Trideset patrov Trapistov tam ustvarja pivo, ki ga ljubitelji piva označujejo s samimi presežniki, med drugim pa ga označuje tudi dejstvo, da ima okroglih 11 % vsebnosti alkohola. To pomeni, da je namenjeno pokušanju in ne žlampanju, kot je marsikje v navadi, ko govorimo o pivu.

Abt 12 je tudi eno najdražjih piv na svetu, ker ga je dobiti zelo težko ali včasih nemogoče. Za to ni razlog le v velikem povpraševanju po tej znamki, ampak predvsem zaradi izredno majhne letne proizvodnje. Menihi namreč vsako leto zvarijo ravno toliko piva, kolikor denarja potrebujejo za renovacijo stavb, lastne osnovne potrebe ali dobrodelne namene. Zanimiv je sistem, kako se je mogoče do tega piva dokopati - poklicati je potrebno v samostan, tam vas vpišejo na doooolgo čakalno listo in vas pokličejo, ko je pripravljena ena gajbica za transport. Toliko znaša maksimum, ki ga lahko dobite v eni pošiljki. 24 piv. Ob tem, če ni jasno, morate po pivo kar k njim osebno, saj ga nikomur ne pošiljajo po pošti ali s tovornjaki.

Gre torej za izjemen primer butične proizvodnje ter izpolnjevanja želja izjemno specifične skupine potrošnikov. Povejte, kdo pri zdravi pameti bi pil pivo z 11 % alkohola? Verjetno le resni ljubitelji in poznavalci piva ter tisti, ki se želijo napiti, a jim zmanjkuje časa.

Na kratko povzemimo osnovne usmeritve poslovne strategije opatije:

Menihi so torej ne le izvrstni strokovnjaki v varjenju piva, ampak tudi naravno in etično podkovani poslovneži, od katerih se lahko marsikaj naučimo. Vendar je njihov nauk in prvo pravilo najpomembnejše - izdelujejo izjemno kakovosten produkt, ki je namenjen natančno določeni ciljni skupini kupcev. Ob tem verjamejo v svoj produkt in se borijo proti sivi preprodaji piva na npr. ameriškem trgu, kjer dosega steklenica Abt 12 ceno okoli 25 dolarjev. Vsak kupec namreč tudi obljubi (ha, ha), da njihovega piva ne bo prodajal naprej, kar naj bi preprečevalo sivo in nenadzorovano preprodajo. Seveda je največ k popularizaciji tega redkega belgijskega piva prispeval ravno splet in zgoraj omenjena spletna stran o najboljših pivih na svetu.

Zanimivo, kaj ne? Najdete v vašem okolju proizvod, ki je tako izvrsten in bi ga lahko lansirali na globalno tržišče? Štrudelj po receptu vaše mame, narejen iz posebej zdravih neškropljenih jabolk?

Vse, kar potrebujete, je nekaj zdrave ekonomske pameti ter preboj na neko spletno stran navdušencev za eko-štrudelj, kjer vas bodo razglasili za najboljšega v vaši branži - pa naj bo še tako ozka. Ta se namreč neverjetno razširi, ko za vas izve globalni trg.

Opatija Saint Sixtus ima svojo spletno stran, kjer lahko vse navedeno preverite tudi sami...

Pa ne pozabite - alkoholizem je škodljiva navada. V vsaki obliki in na mnoge načine.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.