Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vse več podjetij se odloča za nadzor bolniških odsotnosti


Mojca Vtič
31. 7. 2023, 23.09
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Zdravje je najverjetneje ena izmed najpogostejših novoletnih in rojstnodnevnih želja, saj kot pravijo, zdrav človek ima tisoč želja, bolan le eno. A število dni odsotnosti z dela zaradi bolezni iz leta v leto narašča, kažejo številke Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Posledično se povečujejo tudi nadomestila za bolniške odsotnosti delovno aktivnih državljanov, delodajalci pa se soočajo s težavami pri zagotavljanju nemotenih delovnih procesov. In ker stroški niso zanemarljivi, se delodajalci vse pogosteje odločajo tudi za kontrolo in nadzor bolniške odsotnosti.

1690809081_mv-stalez1.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Opravljajo ga detektivi, med njimi je tudi Benjamin Gašparič s Hajdine, ki je doživel in videl že marsikaj. »Menim, da bi lahko vsak detektiv napisal dve knjigi. Prva bi bila Tisoč in en izgovor, druga pa Tisoč in ena laž,« se je pošalil.

Delodajalci lahko pri delavcih, za katere sumijo, da bolniško odsotnost koristijo neupravičeno oz. da pri koriščenju bolniške odsotnosti ne upoštevajo bolniškega reda, za kontrolo ali nadzor nad bolniško odsotnimi zaposlenimi najamejo detektiva.

Podjetja so bolniške odsotnosti stale milijardo evrov

Stari rek je pravi, da si lahko na bolniški, »če dobro poznaš zdravnika, ki vse poštemplja«. Zato ne presenečajo številke, ki gredo včasih v neverjetne višave. V letu 2022 je bilo v Sloveniji uradno zabeleženih 1.525.305 primerov bolniških odsotnosti, kar pomeni skoraj 22 izgubljenih koledarskih dni na zaposlenega v Sloveniji, povprečna bolniška odsotnost pa je bila dolga malo manj kot 14 dni. Po podatkih OECD je evropsko povprečje 11,9 dneva odsotnosti na zaposlenega, tako da je Slovenija nad evropskim povprečjem in se uvršča med države z največ izgubljenimi delovnimi dnevi na zaposlenega. Zato ne čudi, da slovensko gospodarstvo počasi začenja biti plat zvona in se vedno pogosteje težav loteva tudi na precej »inovativen« način.

Iz obveznega zdravstvenega zavarovanja je bilo delavcem na bolniških lani izplačanih več kot 700 milijonov evrov, na strani gospodarstva pa je ta strošek že preko ene milijarde evrov.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.