Vijesti: Prevzem Plame-pur na škodo malih delničarjev

Potem, ko je prevzemna ponudba za 62,93-odst. delež družbe Plama-pur iz Podgrada pri Ilirski Bistrici konec decembra uspela, je črnogorski portal Vijesti poročal, da je bil prevzem, ki so ga izvedli investicijski sklad Moneta iz Podgorice in slovenski partnerji, med katerimi sta tudi družbi dolenjskega poslovneža Franca Freliha iz Šentruperta, nezakonit, ter da so si Slovenci pri tem poslu na račun Monete do zdaj prisvojili več milijonov evrov, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Prevzemniki Plame-pur so sicer Moneta, ljubljanska družba za investicije AG ter Frelihova Plasta iz Šentruperta in Termoplasti-plama iz Podgrada, ki je v 53,4 odst. lasti Freliha oz. Plaste. Uspešnost ponudbe je ugotovila tudi slovenska Agencija za trg vrednostnih papirjev, ki kljub zahtevi črnogorske Komisije za trg vrednostnih papirjev, naj Moteta razdre delničarski sporazum in celo začasnemu odvzemu dovoljenja za delo temu investicijskemu skladu, ni mogla vplivati na prevzem, ki se je izvajal v Sloveniji.
Šentrupertska Plasta je bila s skoraj 25 odst. lastniškim deležem konec leta 2010 največji delničar Plame-pur, predsedovanje nadzornemu svetu te ilirskobistriške družbe pa je aprila istega leta prevzela Marjana Urbič, vodja finančno-računovodske službe v Plasti.
Kot dodajajo Vijesti, je zaradi nespoštovanja odločitev črnogorskega regulatorja kapitalskega trga prišlo do prenosa več milijonov evrov s črnogorskega sklada v Slovenijo, pri tem pa naj bi bili oškodovani manjšinski delničarji Monete, se pravi prebivalci Črne Gore, katerih delnice oz. lastniški deleži v Moneti že leta izgubljajo na vrednosti.
Za prevzemom Plame-pur naj bi stal izvršni direktor Družbe za upravljanje z investicijskim fondom Moneta in predsednik upravnega odbora družbe AG Gregor Kopriva, člani nadzornega sveta Monete, verjetno pa tudi partnerji iz slovenske investicijske družbe S.T. Hammer, ki že več kot leto dni "gospodujejo" družbi, pišejo Vijesti.
Omenjeni so po navedbah črnogorskega medija skozi niz sumljivih transakcij, ki naj jih črnogorska komisija za trg vrednostnih papirjev ne bi ustrezno preučila, iz Monete na škodo manjšinskih delničarjev do zdaj prenesli več kot deset milijonov evrov.
Še konec tretjega četrtletja leta 2010, ko so slovenski vodje družbe za upravljanje s skladom prišli v Črno Goro, naj bi bilo na računu Monete okoli 19 milijonov evrov, ki jih je fond iztržil s prodajo delnic Elektroprivrede leta 2009, pred objavo prevzemne ponudbe za Plamo-pur pa le še 8,77 milijona evrov.
Garancije za prevzem Plame-pur je po pisanju Vijesti na podlagi depozita v višini 7,68 milijona evrov prevzela prav Moneta, črnogorska komisija za trg vrednostnih papirjev pa je ugotovila, da je bilo glede na prevzemno ponudbo z računa Monete nezakonito odtujenih najmanj 5,3 milijona evrov.
Komisija je že sredi decembra navedla, da je Moneta pri prevzemu Plame-pur postopala v nasprotju z zakonom o investicijskih skladih. Zato ji je naložila, da razdre delničarski sporazum, ki ga je novembra podpisala z družbami AG, Plasta in Termoplasti-plama ter prekine postopek ponudbe za prevzem.
Črnogorski regulator pri tem ni bil uspešen. Prevzemno ponudbo za odkup 512.135 delnic Plame-pur je sprejelo 479 delničarjev, ki so bili skupaj imetniki 62,93-odstotnega lastniškega deleža družbe. Prevzemna ponudba je tako uspela. Prevzemniki so imeli že pred tem v lasti 174.663 delnic Plama-pur oz. 25,43-odstotni delež družbe, prevzemna ponudba pa se je nanašala še na preostale navadne imenske kosovne delnice istega razreda z glasovalno pravico. Skupaj imajo tako prevzemniki 88,36 odstotni lastniški delež Plame-pur.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se