Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vaš komentar: Nova formula za podražitev dimnikarskih storitev


Član civilne iniciative VCP Dimnik Marko Rudman
12. 6. 2016, 15.00
Posodobljeno
13. 06. 2016 · 09:19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_tdimnikar_bdg.jpg
arhiv; BDG
Foto: arhiv; BDG

##IMAGE-3944207##

Spoštovani lastniki malih kurilnih naprav! Do novega leta 2017 boste predvidoma dobili darilo vlade Mira Cerarja (SMC), Ministrstva za okolje in prostor- ministrice Irene Majcen (DeSUS) in glavne režiserke direktorice Direktorata za okolje  ga. Tanje Bolte ( SD ) v obliki novega zakona o dimnikarski dejavnosti tako imenovanega » Licenčnega zakona«, ki Vas bo krepko udaril po denarnici in glavi.

Glavni cilj tega zakona je podražitev dimnikarskih uslug in disciplinirati lastnike malih kurilnih naprav z totalnim nadzorom.. Pri tem so popolnoma ignorirali navodila in izjave o skladnosti zahtevnejših kurilnih naprav. Servisna dejavnost, ki največ prispeva k izboljšanju varstva okolja, pa je izpuščena.

Na dimnikarje se bodo prisesale upravne enote za izdajo t. i. »licenc« in promotorji dodatnega izobraževanja in periodičnega preizkusa znanja, ki želijo iz dimnikarjev narediti uradnike v belih haljah ( špecerje).  Le ti naj bi v bodoče samo še  kvazi nadzorovali, merili emisije dimnih plinov in svetovali. Osnovno dejavnost  dimnikarjev  ometanje in čiščenje dimnikov, pa naj bi opravljal nekdo drug?

Glavna anomalija sedanjega koncesijskega sistema in predvidenega licenčnega sistema je »kosovni način obračunavanja dimnikarskih storitev« ( Ur.L. štv. 57/ 2010)

Vsi stroški  totalnega nadzora in prisesanih institucij, bodo bremenili lastnike malih kurilnih naprav. Zato si je režiserka novega zakona izmislila nov način obračunavanja dimnikarskih storitev in sicer po predvideni urni postavki ( sedaj 25 EVR/uro ali 0,42 EVR/min.) in normativu časa, ki ga bo določil minister (ica) za okolje in prostor. Če pa mislite, da bo ministrica za okolje in prostor s » štoparco« in snemanjem na licu mesta določevala posamezne normative časa, tako kot se normativi časa pravilno postavljajo, ste se krepko zmotili. Normative časa bo določila dimnikarska zbornica iz sedanjega »kosovnega cenika« dimnikarskih storitev  deljenega z ceno na minuto. Sicer so normativi časa že dlje časa znani, vendar jih Ministrstvo za okolje in prostor skriva, da ne bi ogrozilo sprejetje novega zakona. Cilj takega načina obračunavanja dimnikarskih storitev je nedvoumno prekriti podražitev, narediti sistem čim manj razumljiv za lastnike kurilnih naprav.. Pri tem bo zmanjšana kakovost dimnikarskih storitev in povečana možnost zlorabe, kar za predlagatelja sploh ni pomembno.  

Za predlagatelje »licenčnega zakona« tudi ni pomembno, da bi predvidela kazalce za  spremljanje učinkovitosti predlaganega zakona, čeprav so  bili nato opozorjeni s strani Civilnih iniciativ.

Potrebno je javnosti povedati, da predstavniki ministrstva za okolje in prostor namerno zavajajo javnost, da si bomo lastniki malih kurilnih naprav v »Licenčnem zakonu«, lahko sami izbirali dimnikarja. To ni res. Dimnikarja si boste morali izbrati do 30. Junija 2017, sicer boste kaznovani z globo od 60 do 100 EVR.  Omejeni boste na dimnikarja v krogu 25 km., sicer boste oddaljenejšemu dimnikarju morali plačati potne stroške v višini 0,20 EVR/ Km., kar praktično pomeni, da si boste morali izbrati sedanjega koncesionarja.

Kratek odgovor na te norije in utopije je:

Da se mora država čim prej  umakniti iz dimnikarske dejavnosti, saj se je v preteklih 11 letih izkazala, kot nesposoben voditelj in slab nadzornik.

Dimnikarske usluge se morajo obračunavati po dejansko vloženem času in predvideni urni postavki.  Naj bolj bistveno pri tem je, da bo prepečena vsaka zloraba obračuna. 

Meritve  emisij dimnih plinov in preglede malih kurilnih glede učinkovitosti in varnosti obratovanja, vezano na Evropsko direktivo štv.2010/13   je potrebno prepustiti pooblaščenim serviserjem.

Prve preglede malih kurilnih naprav bi morali opravljati požarni inšpektorji in kasnejše periodične ( vezano na požarno varnost), poklicni in prostovoljni gasilci. Ker gre za javni interes bi stroški morali biti kriti iz proračuna, oziroma iz ekoloških dajatev.

Ustaviti je potrebno represijo zoper vse lastnike kurilnih naprav, ki sami želijo čistiti svoje kurilne naprave ali v kurilno napravo sme posegati samo pooblaščena oseba proizvajalca kurilne naprave.

Dimnikarji se naj ukvarjajo z ometanjem in čiščenjem dimnikov, kar je njihovo osnovno poslanstvo še iz časov Marije Terezije na katere pravice se dimnikarji radi sklicujejo.

Spoštovani lastniki malih kurilnih naprav upam, da se boste vladajoči koaliciji zahvalili za  darilo na prihodnjih volitvah, če bodo predlagani »licenčni zakon sprejeli.                                                                                     


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.