Slovenija: Po napovedani spremembi obdavčitve normiranih s. p.-jev
»Komu smo v napoto normiranci, ki samo dajemo?«

Slovenijo čakajo obsežne davčne reforme. Golobova vlada se naj ne bi lotila samo nepriljubljene obdavčitve nepremičnin, ki jo je doslej napovedala še vsaka dosedanja, a je nato nobena ni izvedla, ampak naj bi bila drugače (beri: višje) obdavčena tudi številna druga področja.
Na tem seznamu so se znašli tudi samostojni podjetniki, natančneje tisti, ki so obdavčeni pavšalno, tako imenovani normiranci. Normiranec samostojni podjetnik velja za posebnost slovenske davčne zakonodaje, popularen pa je za tiste podjetnike, ki pri poslovanju ne ustvarjajo veliko ali nič stroškov. Če njegovi prihodki iz dejavnosti ne presegajo 100.000 evrov, plača pavšalni davek, ni mu treba zbirati računov niti voditi poslovnih knjig.
»Okoli sistema samostojnih podjetnikov z normiranimi odhodki je kar nekaj anomalij. Številke so ogromne in ta sistem absolutno ne dosega svojega namena in večinoma je tudi razlog za prekarno delo. Večina s. p.-jev so storitvene dejavnosti in 80-odstotni normirani odhodki so preveliki, zato ne razumem, zakaj se tega doslej še nihče ni lotil,« je izpostavil finančni minister Klemen Boštjančič.
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so prepričani, da bo sprejetje novele močno poslabšalo položaj normiranih s. p.-jev. »Menimo, da je predlagani sistem obdavčitve normirancev neutemeljeno in napačno zastavljen, saj podjetnika ni moč primerjati s fizično osebo, torej kot zaposlenega, in obdavčitvijo plače posameznika. Samostojni podjetniki namreč niso upravičeni do cele palete pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in se ne vštevajo v davčno osnovo zavezanca (npr. regres, poslovna uspešnost, odpravnina …), na kar smo zakonodajalca že večkrat opozorili.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se