Slaba banka podprla preventivno finančno prestrukturiranje ACH

##IMAGE-3354400##
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je podprla vlogo skupine ACH za preventivno prestrukturiranje družbe. Gre za novo zakonsko orodje, ki srednje velikim in velikim družbam, za katere obstaja tveganje insolventnosti, omogoči dogovor z upniki o finančnem prestrukturiranju. Iz DUTB so sporočili, da so se za ta korak odločili, da zagotovijo stabilizacijo sedanjih razmer in omogočijo dovolj časa za ustrezne razgovore o prestrukturiranju podjetja.
To novo orodje za razdolževanje podjetij je vpeljala novela insolvenčnega zakona, ki je začela veljati decembra lani. Postopek se lahko začne ob soglasju imetnikov 30 odstotkov finančnih terjatev, sporazum o finančnem prestrukturiranju pa bodo morali potrditi imetniki 75 odstotkov vseh finančnih terjatev.
O načrtih ACH za uporabo mehanizma preventivnega prestrukturiranja je ta teden pisal časnik Dnevnik. V ACH naj bi na ta način želeli preprečiti insolventnost holdinga in si pridobiti čas za dogovor z bankami upnicami o finančnem prestrukturiranju in deblokadi transakcijskih računov. Prav dolgotrajna blokada računa skupine je pomenila nevarnost za stečaj ACH.
Po pisanju Dnevnika ACH za začetek postopka preventivnega prestrukturiranja zadostuje že soglasje DUTB, medtem ko naj bi ostali upniki v zadnjih dneh ostajali neomajni in se o finančni sanaciji skupine s sedanjim vodstvom skupine, na njenem čelu je Sonja Gole, ne želijo pogajati.
V ACH so medtem v zadnjih dneh zagotavljali, da so blizu dogovora z bankami glede poplačevanja zapadlih obveznosti in razdolževanja skupine.
V DUTB so včeraj poudarili, da so ukrep sprejeli izključno zato, da zaščitijo pravice slovenskih davkoplačevalcev do terjatev v družbah Protej in ACH znotraj skupine ACH, ob hkratnem doslednem spoštovanju zakonitih pravic drugih bank.
V t.i. slabi banki so zagotovili, da s tem izpolnjujejo svoj mandat, da iz terjatev, ki so jih prevzeli od bank, povrnejo kar največ vrednosti. NLB in NKBM sta na DUTB prenesli skupno 62,5 milijona evrov posojil.
Namen včerajšnje odločitve po zagotovilih DUTB tudi ni zaščita vodstvenih delavcev ali lastnikov omenjenih podjetij, temveč "delovanje v korist države in vseh vpletenih upnikov".
DUTB je sicer že priskočila na pomoč ACH. Januarja je tako z družbama ACH (krovne družbe holdinga) in Protej (prek te lastniki obvladujejo ACH) podpisala sporazum o enoletnem moratoriju na odplačilo glavnice posojil, ki so jih banke prenesle na DUTB.
Izvedba sporazuma je zavarovana z zastavno pravico na deležih ACH in Proteja v uspešni novomeški družbi Adria Mobil, dragulju v sistemu ACH, in z izdanimi 10-letnimi obveznicami.
DUTB je sicer zaradi zavarovanja posojil do ACH vpisala zastavno pravico na okoli 66-odstotnem deležu Adrie Mobil v lasti družbe Protej in na 21-odstotnem deležu Adrie Mobil v lasti ACH.
Odziv ACH
Kot so danes sporočili iz ACH, bo družbi ob potrditvi postopka preventivnega finančnega prestrukturiranja s strani sodišča spet omogočeno nemoteno poslovanje in istočasno začetek izvajanja programa poslovnega in finančnega prestrukturiranja, ki ga je pripravila svetovalna hiša KPMG.
Ta program po zagotovilih iz družbe ponuja rešitve za celovito razdolževanje družbe. Bankam upnicam prinaša 100-odstotno poplačilo terjatev, družbam iz skupine ACH možnost normalnega poslovanja in ohranitev preko 2000 delovnih mest, državi pa nadaljnje redno plačevanje davkov in različnih prispevkov, ki na letni ravni po njihovih navedbah znašajo preko 20 milijonov evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se