Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Savdska Arabija še vedno proti zvišanju cen nafte


STA
23. 12. 2014, 15.28
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Organizacija držav izvoznic nafte (Opec) ne bo zmanjšala proizvodnje, tudi če se cene nafte spustijo na 20 dolarjev za 159-litrski sod, je zatrdil savdski naftni minister Ali al Naimi. Nepošteno je pričakovati, da bodo proizvodnjo zmanjšale članice kartela, če podobnega koraka ne bodo storile tudi nečlanice, je prepričan.

ali al naimi savdska arabija minister za nafto.jpg
Reuters
Savdski naftni minister Ali al Naimi.

"Če se cene spustijo na 20 dolarjev za sod, 40 dolarjev, 50 dolarjev, 60 dolarjev, to je nepomembno," je dejal al Naimi.

Opec se je na novembrskem zasedanju kljub obsežnim svetovnim zalogam nafte in šibkemu povpraševanju odločil svojo ciljno proizvodno kvoto ohraniti pri 30 milijonih sodov na dan. Po odločitvi so cene nafte še dodatno strmoglavile. Od junija se je ta pocenila že za okoli 50 odstotkov.

Savdska Arabija je tradicionalno uravnavala cene nafte s prilagajanjem proizvodnje, saj je po oceni Mednarodnega denarnega sklada edina država na svetu, ki ima zadosti neizkoriščenih proizvodnih zmogljivosti. Vendar pa se sedaj država bolj kot na cene osredotoča na svoj tržni delež.

Na vse bolj konkurenčnem naftnem trgu se v zadnjem času kot močan igralec pojavljajo tudi ZDA, ki so svojo proizvodnjo nafte zahvaljujoč novim postopkom pridobivanja nafte iz skrilavca od leta 2006 povečale za več kot 40 odstotkov. Vendar pa so stroški tovrstnega pridobivanja nafte tri- do štirikrat večji od stroškov črpanja na Bližnjem vzhodu.

"Ali je smiselno, da visoko učinkovit proizvajalec zmanjša proizvodnjo, medtem ko tisti z nizko učinkovitostjo nadaljuje?" je v intervjuju izpostavil al Naimi. Kot je poudaril, bi zmanjšanje proizvodnje s strani Savdske Arabije cene nafte potisnilo navzgor, drugi proizvajalci pa bi državi prevzeli njen tržni delež.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.