Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Proračunski uporabniki sprejemajo le še eRačune


STA
4. 1. 2015, 12.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

e_racuni_1.jpg
arhiv; BDG
Na uvedbo e-računov so se pripravljali tudi na različnih seminarjih, eden takšnih je bil v Dolenjskih Toplicah. (Foto: arhiv; BDG)

##IMAGE-3665132##

V skladu s konec leta 2013 prenovljenim zakonom o opravljanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike morajo od začetka leta 2015 vsi proračunski uporabniki sprejemati račune in spremljajoče dokumente le še v elektronski obliki (eRačuni). Prednosti je veliko, med njimi sta manjša poraba papirja in nižji stroški.

S 1. januarjem 2015 je za vse proračunske uporabnike obvezen prejem računov v elektronski obliki, ne pa že tudi izdaja, pojasnjujejo v Nacionalnem forumu za eRačun, ki sta ga v okviru priprav na prehod na eRačune pred poldrugim letom ustanovili Gospodarska zbornica Slovenije in Uprava RS za javna plačila.

Izdajanje eRačunov je za proračunske uporabnike obvezno, če jih izdajajo drugim proračunskim uporabnikom oz. v javni sektor. Ni pa še predvideno obvezno izdajanje eRačunov fizičnim in pravnim osebam oz. podjetjem.

Izvajalci storitev in dobavitelji blaga morajo tako proračunskim uporabnikom od 1. januarja dalje pošiljati račune izključno v elektronski obliki. To bo spodbudilo približevanje maksimalnemu obsegu uporabe eRačunov v zasebnem in javnem sektorju ter prispevalo k racionalnejšemu poslovanju tako javnega sektorja kot gospodarstva, so prepričani na finančnem ministrstvu.

Račune je mogoče v elektronski obliki pošiljati proračunskim uporabnikom prek bank, ki so vključene v medbančno izmenjavo eRačunov, ali prek ponudnikov procesne obdelave podatkov, s katerimi ima Uprava RS za javna plačila sklenjene ustrezne pogodbe. Če tega ne morejo, pa imajo na voljo spletni portal uprave za javna plačila.

Med prednostmi računov v elektronski obliki je zagotovo manjša poraba papirja. V Nacionalnem forumu za eRačun pa izpostavljajo tudi varnost pošiljanja podatkov po elektronski poti, prav tako kot tudi večjo hitrost, preglednost, natančnost in enostavnost.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.