Prevaranti letos z lažnimi kriptovalutami pobrali že 3,5 milijona evrov
Spletno bančništvo je lahko velika olajšava v vsakdanjem delu in življenju, a je tudi odličen poligon za prevarante. V zadnjem času se je spet razpaslo prevarantstvo, povezano s kriptovalutami, bančnimi računi, kreditnimi karticami in podobno. Pogosto se prevaranti naivnih žrtev lotijo s telefonskimi klici ali elektronskimi sporočili. Policija pa je letos zabeležila že več kot sto primerov s skupno škodo okoli 3,5 milijona evrov.

Na policiji pravijo, da goljufi kličejo na naklju?ne telefonske številke in se lažno predstavljajo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut. Oškodovancem običajno v polomljeni slovenš?ini zagotavljajo, da jih v virtualni denarnici čakajo sredstva v višini nekaj tiso? evrov. Zahtevani pogoj za izplačilo teh sredstev je namestitev programa za oddaljen dostop na računalnik in/ali mobilni aparat.
Ko vam neznanci prevzamejo računalnik
»V nadaljevanju storilci upravljajo vaš računalnik, vstopijo v spletno banko in odtujijo vsa sredstva, ki so na voljo na računu. Zato svetujemo, da se ne oglašate na neznane telefonske klice iz tujine, da če sprejmete klic s ponudbami o zaslužku s kriptovalutami, nemudoma prekinite povezavo, na ra?unalnik ali telefon ne nameš?ate programov za oddaljen dostop, nikomur ne dovolite upravljanja vašega računalnika ali telefona in nikomur ne dovolite dostopa do vaše spletne banke.«
Ob morebitnem oškodovanju naj žrtve shranijo vso dokumentacijo in podatke ter jih prijavilo na najbližjo policijsko enoto.
Poskusov prevar bo vedno več
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se