Po treh letih nove cene vrtcev


Novomeški svetniki bodo na četrtkovi seji med drugim obravnavali predlog sprememb cen v novomeških vrtcih, ki ga je občinska uprava podrobneje predstavila na današnji novinarski konferenci. Če bo predlog sprejet, bodo nove cene veljale od 1. maja letos, sicer pa se cene novomeških vrtcev niso spremenile od avgusta 2005.
Predlog novih cen velja za dva javna zavoda, Vrtec Ciciban in Vrtec Pedenjped, ter dva vrtca ob osnovnih šolah v Brusnicah in v Stopičah. Na območju Mestne občine Novo mesto delujeta še Vrtec Ringaraja (s koncesijo) in Petrov vrtec (po pogodbi), kjer pa se cene ne bodo spremenile oz. so morebitne spremembe odvisne od odločitve vodstva vrtcev. V novomeških vrtcih je trenutno 1347 otrok, 128 jih je iz drugih občin.
Predlog sprememb cen je naslednji: novi ekonomski ceni za vrtca Ciciban in Pedenjped sta za 1. starostno obdobje 447,67 in za 2. starostno obdobje 338,50 evra. Ekonomska cena za vrtec pri OŠ Brusnice za 1. starostno obdobje znaša 419,61 in za drugo 317,78 evra. Podobno je za vrtec ob OŠ Stopiče, in sicer 422,93 evra za prvo starostno obdobje in 337,28 evra za drugo. Pri slednjih dveh se je cena še najbolj spremenila, saj sta imela v letu 2005, ko so prvič izračunavali cene po metodologiji, prenizko osnovo, dvig pa je bil omejen. To pomeni, da tokratni predlog vsebuje skoraj 20-odstotno povišanje cene, a se je občina odločila za popuste pri plačilih staršev, tako da bo ta dvig za polovico manjši.
Kot navedeno, predlog sprememb cen vsebuje popuste, in sicer bi bili (oz. bodo, če bo predlog v četrtek sprejet) starši, ki plačujejo program 1. starostnega obdobja, deležni 10-odstotnega popusta, pri programu 2. starostnega obdobja pa bi plačali za 8 odstotkov nižjo ceno programa njim določenega plačilnega razreda.
Največ otrok v šolskem letu 2007/08 je v dveh javnih zavodih: Ciciban ima 539 otrok v 33 oddelkih, Pedenjped pa 536 otrok v 32 oddelkih. Predlog ekonomskih cen za obe starostni skupini je v teh vrtcih enak. In kaj to pomeni za plačilo staršev? ''Za starše se bo zgodilo to, da za 1. starostno skupino ne bo bistvenega povečanja, kljub povečani ceni. In za 2. starostno skupino, glede na to, da prej ni bil popust za starše, danes pa je predlagan v osmih procentih, se cena zniža,'' je pojasnila višja svetovalka za predšolsko vzgojo Joža Miklič.
To med drugim pomeni, da bodo starši, ki imajo otroka v 1. starostni skupini, v najnižjem plačilnem razredu (10%) plačali enako kot prej (40 evrov), od drugega do petega plačilnega razreda (od 20 do 50%) bodo plačali 2 evra več v Cicibanu in 1 evro več v Pedenjpedu. Starši, ki so v šestem, sedmem ali osmem plačilnem razredu pa bodo odslej dali 4 evre več v Cicibanu in 2 evra več v Pedenjpedu.
V drugi starostni skupini bodo vsi starši po novem, 8-odstotnem popustu glede na plačilni razred, deležni nižjega plačila. Pri najnižjem plačilnem razredu (10%) to pomeni evro manj za Pedenjped in dva evra manj za Ciciban, od 4 do 9 evrov manj bodo plačali starši Cicibana od drugega do petega plačilnega razreda, v najvišjih plačilnih razredih pa bodo položnice nižje za 11 evrov (šesti in sedmi plačilni razred) oz. za 13 evrov (osmi plačilni razred). Pri Pedenjpedu gre še za manjše zneske: od 3 do 6 evrov bodo manjša plačila staršev od drugega do petega plačilnega razreda, v šestem in sedmem bodo dali 8 evrov manj, v osmem pa 9.
Zaradi uskladitve izračuna cene vrtcev po sedanji metodologiji sta okoli 20-odstotni porast ekonomskih cen deležna vrtca v Brusnicah in Stopičah. A zaradi omenjenih popustov, se ta porast v tolikšni meri ne bo čutil v denarnicah staršev.
Največ se bodo zneski na položnicah dvignili tistim staršem otrok 1. starostne skupine iz vrtca Brusnice, ki so v zadnjih, najvišjih plačilnih razredih (šesti za 18, sedmi za 20 in osmi za 24 evrov več). Cene bodo sicer višje v vseh plačilnih razredih, in sicer za 15 evrov v petem, za 12 v četrtem, za 9 v tretjem, za 6 v drugem in za 3 evre v prvem plačilnem razredu. Podobno bo pri starših v 2. starostni skupini: osmi plačilni razred za 22 evrov več, sedmi za 19, šesti za 16, peti za 13, četrti za 11, tretji za 8, drugi za 5 in prvi plačilni razred za 2 evra več.
Kaj pa Stopiče? V tamkajšnjem vrtcu bodo starši otrok 1. starostne skupine po 1. maju plačevali manj kot doslej, starši otrok 2. starostne skupine pa več. Razlike po plačilnih razredih glede na 1. ali 2. starostno skupino so naslednje: prvi plačilni razred 1 evro manj ali 2 evra več; drugi plačilni razred 2 manj ali 4 več; tretji razred 3 manj ali 5 več, četrti plačilni razred 4 evre manj v 1. starostni skupini ali 7 evrov več v 2. starostni skupini; peti razred 5 manj ali 9 več, šesti 6 manj ali 11 več, sedmi 8 manj ali 13 več in v osmem plačilnem razredu bodo pri najmlajših položnice nižje za 8 evrov, pri starejših vrtičkarjih pa večje za 14 evrov.
Omenjeni predlog, ki ga bodo v četrtek obravnavali mestni svetniki, poleg novih cen in popustov vsebuje še eno novost- plačilo akontacije. Pri oblikovanju oddelkov za novo šolsko leto, bi tako starši za novo vpisane otroke ob podpisu pogodbe o vpisu otroka v vrtec plačali akontacijo (v višini prvega plačilnega razreda starostne skupine, v katero bo otrok uvrščen). Ta znesek se bo nato staršem poračunal ob izstavitvi prvega računa, če pa starši otroka ne bodo vpisali v vrtec, se jim omenjena akontacija ne vrne.
Po zadnji cepitvi Mestne občine Novo mesto je otrok sicer manj, hkrati pa na tem območju beležijo porast novorojencev. Kapacitete sedanjih vrtcev so zasedene in danes je direktor občinske uprave Sašo Murtič povedal, da iščejo lokacijo za novi vrtec na območju Bršljina oz. morebiti v novem naselju v Podbrezniku.
Obnove je bil, kot je znano, prvi deležen vrtec Ciciban (obnova še poteka), na vrsti je še Ostržek v Bršljinu. Projektna dokumentacija se pripravlja, prav tako razpis in, če bo šlo vse po načrtih, naj bi z obnovo začeli med letošnjimi počitnicami, je dodala vodja oddelka za družbene dejavnosti Mateja Jerič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Joža Miklič o spremembah cen po vrtcih
Sporočilo za javnost o spremembah cen