Notarska zbornica: Ni več bojazni, da bi se oporoka lahko založila ali izgubila

##IMAGE-3922184##
Kot odziv na našo objavo oktobrskega članka iz Dolenjskega lista o nerazglašenih oporokah so na iz Notarske zbornice poslali nove informacije glede stanja na področju vpisa oporok v Centralni register oporok, ki ga vodi Notarska zbornica Slovenije. Zbornica je namreč vmes dosegla dogovor med Vrhovnim sodiščem RS in Ministrstvom za pravosodje glede vpisa nerazglašenih oporok v centralni register. 11. januarja 2017 je tako v Centralni register oporok vpisala skupno 12. 882 oporok oziroma vse do sedaj še nevpisane oporoke, ki so jih sestavila sodišča kot sodno oporoko ali so jih prejela v hrambo in jih niso priglasila za vpis v Centralni register oporok. Na ta način je v tem delu v celoti izpolnjen dogovor med Notarsko zbornico Slovenije, Vrhovnim sodiščem Republike Slovenije in Ministrstvom za pravosodje ter storjen pomemben korak k vzpostavitvi Centralnega registra oporok, ki bo dejansko vseboval podatke o vseh oporokah, sestavljenih v obliki notarskega zapisa, o oporokah, ki so shranjene pri notarju, o oporokah, ki jih sestavi odvetnik ali so mu izročene v hrambo, o sodnih oporokah in oporokah, izročenih v hrambo sodišču na podlagi določil zakona, ki ureja dedovanje.
Pojasnilo Notarske zbornice objavljamo v celoti:
V Centralni register oporok vpisanih 12.882 sodnih oporok
Notarska zbornica Slovenije je v Centralni register oporok vpisala vse nevpisane oporoke, ki so jih sodišča sestavila kot sodne oporoke ali pa so jih prejela v hrambo. Ni več bojazni, da bi se oporoka lahko založila ali izgubila.
Notarska zbornica Slovenije je, v skladu z dogovorom Z Vrhovnim sodiščem Republike Slovenije in Ministrstvom za pravosodje, 11. januarja v Centralni register oporok vpisala skupno 12. 882 oporok oziroma vse do sedaj še nevpisane oporoke, ki so jih sestavila sodišča kot sodno oporoko ali so jih prejela v hrambo in jih niso priglasila za vpis v Centralni register oporok. V Centralni register oporok je Notarska zbornica vpisala tudi vse tiste oporoke, ki so bile sestavljene še pred njegovo vzpostavitvijo leta 2007.
Po 108. členu Zakona o notariatu morajo biti namreč vse oporoke, ki jih sestavijo sodišča ali odvetniki, oziroma jih ti sprejmejo v hrambo, in tiste, ki so pripravljene v obliki notarskega zapisa vpisane v Centralni register oporok, ki ga vodi Notarska zbornica Slovenije. Zakon tudi določa, da morajo odvetniki in sodišča, ki so jim bile oporoke dane v hrambo, najkasneje v 15 dneh po prevzemu oporoke v hrambo posredovati Notarski zbornici Slovenije zahtevo za vpis oporoke v Centralni register oporok.
Vpis oporok v Centralni register oporok, ki ga vodi Notarska zbornica Slovenije, vzpostavila pa ga je 15.10.2007, zagotavlja, da imajo tako oporočitelji kot tudi dediči trdno zagotovilo, da se bo prenos zapuščinskih zadev izvršil v skladu z oporoko, ki jo je sestavil oporočitelj in da se oporoka ne bo izgubila ali založila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se