Kmetje enotno in ostro proti obdavčitvam nepremičnin

##IMAGE-3364483##
Na včerajšnjem razširjenem sestanku protestnega odbora Sindikata kmetov Slovenije v Šikolah, ki so se ga udeležili tudi predstavniki drugih kmečkih organizacij, je okoli 100 kmetov izrazilo ostro nasprotovanje načrtovanemu davku na nepremičnine. Če vlada, s katero se bodo sestali danes, njihovih pripomb ne bo upoštevala, napovedujejo proteste.
V Sindikatu kmetov Slovenije menijo, da predlog zakona o davku na nepremičnine, ki je bil v javni obravnavi, v veliki meri obremenjuje podeželje. Predlog predvideva 0,5-odstotno stopnjo obdavčitve za vsa kmetijska in gozdna zemljišča in vse kmetijske objekte ter 1,5-odstotno stopnjo za vsa zazidljiva zemljišča, ki niso izkoriščena.
Ker bi to zelo obremenilo proračune kmetij, v sindikatu z argumenti zahtevajo, da se iz obdavčitve izvzamejo vsa kmetijska in gozdna zemljišča ter vsi kmetijski objekti s pripadajočimi zemljišči ter nezazidana stavbna zemljišča, ki so po namenu rabe kmetijska zemljišča.
S tem bodo predstavniki sindikata, ki se jim bodo po dogovoru na današnjem sestanku pridružili tudi predstavniki drugih kmečkih organizacij, med drugim Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) in Zadružne zveze Slovenije, seznanili predstavnike ministrstva za finance, s katerimi se bodo srečali danes. Termin za ta sestanek na ministrstvu so dobili v petek pozno popoldne, je v Šikolah povedal predsednik sindikata kmetov Roman Žveglič.
Če pogovori s finančnim ministrstvom ne bodo uspešni in če ministrstvo v predlogu zakona o davku na nepremičnine v nadaljnjem postopku ne bo upoštevalo pripomb kmetov, ti napovedujejo vseslovenski protest, ko bodo s traktorji zaprli ceste in zavzeli drugo javno infrastrukturo.
"Zadeve so jasne, stopnja obdavčitve je velika predvsem na kmetijskih in gozdnih zemljiščih," je dejal Žveglič, ki se mu zdi sporno, da zakon ne predvideva nobenih izjem. Med drugim je izpostavil, da kmetje kljub temu, da so vknjiženi kot lastniki zemljišč, niso "suvereni lastniki", saj denimo gozdove uporabljajo tudi nabiralci gozdnih sadežev, lovci, gobarji in drugi ljudje. Zato se mu ne zdi prav, da bi morali davek plačevati samo lastniki.
"Kar nam želi država obdavčiti, je naše delovno mesto. Potemtakem mora obdavčiti tudi vse računalnike, pisarne, pisalne mize in drugo, da bomo enakovredni ostalim sektorjem," pa je izpostavil podpredsednik Sindikata kmetov Slovenije Milan Unuk.
Podporo prizadevanjem sindikata kmetov na področju obdavčitve nepremičnin so na današnjem sestanku izrazili tudi predstavniki drugih organizacij, ki združujejo različne kmete, ki so na današnji sestanek v Šikole prišli z vseh koncev Slovenije.
Predsednik KGZS Cvetko Zupančič, ki je napovedal sodelovanje na sestanku na finančnem ministrstvu, je dejal, da bi dodatno obdavčevanje nepremičnin v današnjih težkih časih za kmete dejansko pomenilo propad, zato podpirajo prizadevanja sindikata kmetov. Proteste s traktorji na cestah pa je označil kot skrajni ukrep in ocenil, da pogajalci na drugi strani morajo razumeti položaj kmetov.
Javna obravnava predloga zakona se je pred kratkim zaključila, trenutno pa na ministrstvu za finance na podlagi pripomb analizirajo in preučujejo možnosti alternativnih rešitev. Na ministrstvu so v odgovoru sindikatu pojasnili, da so pri pripravi predloga zakona izhajali iz načela, da je v obdavčitev treba vključiti vse vrste nepremičnin.
Kmetje bodo na sestanku predstavili tudi svoje predloge glede sprememb zakona o dohodnini, že jutri pa se bodo o položaju v kmetijstvu predstavniki kmečkih organizacij pogovarjali tudi s predsednico vlade Alenko Bratušek in kmetijskim ministrom Dejanom Židanom.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se