Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kmet: »Raje denarja ne vzamem, morda bi ga moral vrniti«


Senka Dreu
15. 12. 2020, 22.14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ker zaradi epidemije covida-19 ne morejo opravljati dejavnosti, ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu, lahko poleg samozaposlenih v gospodarstvu in družbenikov za izredno pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka zaprosijo tudi kmetje.

1607955348_sd-kmet.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Do mesečnega temeljnega dohodka so torej upravičeni tudi kmečki zavarovanci, ki so v pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni iz naslova opravljanja dejavnosti. Pri tem za njih, enako kot za preostale kategorije upravičencev, velja, da v izjavi, s katero zaprosijo za pomoč, sami ocenijo upad prihodkov v primerjavi z letom poprej. Kot je znano, gre za ukrep, ki ga je vlada sprejela že v prvem valu epidemije, le da je v drugem valu pogoje zaostrila. Medtem ko je namreč v spomladanskem valu epidemije za pridobitev pomoči zadoščal že 10-odstotni upad prihodka, se je ta kriterij s sprejetjem petega protikoronskega paketa zvišal na najmanj 20 odstotkov.

Upad prihodka na podlagi lastne ocene

Kmečki zavarovanec mora za pozitivno rešeno izjavo za pridobitev mesečnega temeljnega dohodka dokazati, da je letos zaradi epidemije zaslužil najmanj petino manj kot lani. In prav v tem dokazovanju tiči težava. »Izjavo o upadu prihodka poda upravičenec na podlagi lastne ocene poslovanja. Če se kasneje izkaže, da ta ocena ni zadostila predpisanim pogojem, da torej njegov prihodek ni upadel za najmanj 10 oziroma 20 odstotkov, kar bodo preverjali in ugotavljali dacarji, bo moral denar vrniti. Zakon torej povsem jasno določa krog upravičencev, ni pa povsem jasen v delu, ki se nanaša na način ugotavljanja upada prihodkov, kar pride še posebej do izraza pri kmečkih zavarovancih, kajti prav na področju kmetijstva obstajajo specifike pri načinu ugotavljanja dohodka, s tem pa tudi prihodkov,« razlaga Urška Ahlin Ganziti s pravnega sektorja Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.