Ista vsebina, isto sodišče: ena tožba dobljena, druga izgubljena
Država in sindikati se na sodišču še vedno dajejo okrog vprašanja izplačila solidarnostne pomoči po kolektivni pogodbi za negospodarski sektor, v skladu s katero delavcem v javnem sektorju ob naravni nesreči pripada solidarnostna pomoč. Ker epidemija sodi med naravne nesreče, sindikalisti vztrajajo pri izplačilu pomoči, ki znaša 577 evrov, če gre vloga preko sindikata, pa 693 evrov.

Država vztraja na stališču, da je treba škodo, ki je delavcu (prosilcu za pomoč) nastala med epidemijo, dokazati. Sindikati menijo, da jim izplačilo pomoči neposredno pripada s tem, da je bila epidemija razglašena. Da je zgodba še bolj zapletena, je delovno sodišče v Ljubljani tožbi Sindikata ministrstva za obrambo (SMO) na prvi stopnji ugodilo, medtem ko je v tožbi Sindikata občinskih redarjev Slovenije (SORS) dalo prav nasprotni strani – Skupni občinski upravi (SOU) občin Spodnjega Podravja kot delodajalcu.
V tožbi sindikata SMO je sodišče odločilo, da je Republika Slovenija dolžna izplačati svojim delavcem solidarnostno pomoč zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni v višini 693 evrov. Ob tem je sodišče navedlo, da tožnikom pripadajo še zakonske zamudne obresti od 17. aprila lani do dneva izplačila. Sodišče v izreku ugotavlja, da je besedilo kolektivne pogodbe glede pogojev za izplačilo solidarnostne pomoči jasno in da iz njega ne izhaja noben dodaten pogoj za nastanek pravice in posledično recipročne obveznosti nasprotne udeleženke, so pojasnili v sindikatu, kjer so z odločitvijo sodišča zadovoljni.
Redarji s tožbo na prvi stopnji neuspešni
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se