Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Goljufi denar pobirajo kar z bančnih računov


Mojca Zemljarič
27. 9. 2023, 10.34
Posodobljeno
29. 09. 2023 · 08:14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nova KBM je ponovno opozorila na nevarnosti spletnih prevar. Te gredo celo tako daleč, da žrtve goljufom na stežaj odprejo vrata do svojih transakcijskih računov, ti pa seveda ne naredijo nič drugega, kot račune izpraznijo.

1695982467_mz_spletni_goljufi.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Kljub številnim opozorilom različnih institucij in medijev so očitno spletni goljufi zelo prepričljivi, saj jim uspe z lepimi besedami in obljubami o zaslužkih še vedno prepričati naivneže. Namesto da bi obogateli, ljudje ostanejo s praznimi računi.

Banke in Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost ugotavljajo, da so vedno pogostejše investicijske prevare, povezane z vlaganji v kriptovalute in obljubami o izplačilu zajamčenih dobičkov. „Posameznik se običajno odloči za investicijo, potem ko je opazil oglas, objavljen na družbenih omrežjih ali novičarskih portalih. V oglasu je pogosto zlorabljena identiteta javnosti dobro znane osebe. Prek spletnega obrazca vlagatelj vpiše svoje osebne in kontaktne podatke, nato ga pokliče "uslužbenec" lažnega ponudnika investicijskih storitev. Ta nato žrtev prevare prepriča, da gre za izjemno investicijsko priložnost, začetni znesek vložka pa običajno znaša 250 evrov,“ so pojasnili v Novi KBM.


Vlagatelj (žrtev prevare) dobi dostop do spletnega portala, na katerem mu goljufi prikazujejo izmišljene podatke o neverjetni rasti investiranih sredstev, da bi vložil še več denarja. „Običajno ga pod pretvezo pomoči prepričajo, da jim omogoči dostop do svojega osebnega računalnika in/ali telefona, s čimer pridobijo popoln dostop in nadzor nad njegovo spletno banko. Najpogosteje to storijo z aplikacijo, ki omogoča zatemnitev ekrana, tako da žrtev ne more slediti dogajanju. Tako lahko goljufi brez nadzora upravljajo z bančnim računom oškodovanca. Denar nakazujejo na račune tujih ponudnikov finančnih storitev ali menjalnic za kriptovalute, kjer se za njim izgubi vsaka sled, žrtev pa namesto zaslužka ostane brez denarja.“

Resni ponudniki ne bodo zahtevali dostopa do računa na daljavo

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.