Elektrika z nuklearko še dražja ?!
Poslanec Gibanja Svoboda in nekdanji direktor uprave za jedrsko varnost Miroslav Gregorič je javno opozoril, da bodo po investiciji JEK2 proizvodne cene električne energije višje. Gregorič je sicer tudi edini poslanec Gibanja Svoboda, ki ni dal podpisa za posvetovalni referendum o JEK2.

Do gradnje drugega bloka je Gregorič kritičen z več vidikov. Eden od njih je finančni: „Vemo, koliko so stale zadnje podobne elektrarne v drugih državah. Na Finskem se je iz treh milijard evrov podražila na 5,5 milijarde evrov, pri čemer ima proizvajalec 10 milijard izgube, gradili so jo 18 let. Elektrarno Fessenheim v Franciji še vedno gradijo, že 17 let, cena se približuje 12 milijardam. V Angliji gradijo štiri elektrarne, dve izmed njih imata ceno 60 milijard evrov, ena pa 46 milijard evrov.“
Elektrika bo dražja zaradi višjih proizvodnih stroškov
Gregorič je opozoril, da bodo po investiciji JEK2 proizvodne cene električne energije višje. Predpostavil je letno proizvodnjo 10 teravatnih ur (TWh) in vrednost investicije 15 milijard evrov. „Denarja nimamo in si ga bomo morali z garancijo države izposoditi. V 30 letih bomo odplačali 30 milijard ali milijardo na leto. Že iz naslova milijarde na leto pridemo do proizvodne cene 100 evrov za megavatno (MWh) uro. Vključiti je treba še stroške goriva, dela, zavarovanj, vzdrževanja, prispevka za občine, prispevka za radioaktivne odpadke … Tako pridemo do zneska 150 evrov za MWh na pragu elektrarne. Sedanja cena na pragu elektrarne za MWh je 43 evrov plus 12 evrov prispevek za občine. Kdo ima za 55 evrov elektriko? Nihče.“
Za samooskrbo in izvoz bo elektrike premalo
Kritičen je bil tudi do stališča Gospodarske zbornice Slovenije, ki je pozdravila enotnost politike pri vprašanju drugega bloka jedrske elektrarne. Zbornica gradnjo podpira, ker bi si Slovenija na takšen način zagotovila samooskrbo z električno energijo, bila naj bi tudi izvoznica. „Izvozniki električne energije bi lahko postali, če bi v Sloveniji zgradili tri jedrske elektrarne. Ena elektrarna bo dala 10 TWh, mi jih sedaj porabimo 15. Če bomo ogrevali s toplotnimi črpalkami in vozili električna vozila, bo poraba na nacionalni ravni do leta 2050 enkrat višja, 30 TWh. Ena elektrarna z 10 TWh na leto ne bo rešila situacije, še posebej, če bomo sprejeli sofinanciranje zunanjih partnerjev, denimo Hrvaške, Italije ali kogarkoli drugega. Ker potem ne bo za nas 10 TWh, ampak samo pet. Ne vem, ali so analitiki GZS vse to preračunali,“ je v oddaji na nacionalni televiziji povedal Miroslav Gregorič.
Na te besede so se v zbornici že odzvali. Poudarili so, da zastopajo interese gospodarstva, ki zahteva in pričakuje zanesljivo, kakovostno in cenovno konkurenčno oskrbo z električno energijo. „Izključno v tem kontekstu smo v preteklosti podprli izgradnjo TEŠ6 in danes podpiramo izgradnjo JEK2. Strateški svet enoglasno zagovarja kombinacijo obnovljivih virov energije in jedrske energije za doseganje ciljev zelenega prehoda in ohranjanja industrije.“
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se