Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Državi denar, občinam poškodovane ceste


Mojca Vtič
10. 6. 2023, 21.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V gozdnatih haloških občinah se soočajo z razpokami, posedi občinskih cest, ki popuščajo pod težo (pre)težkih gozdarskih tovornjakov. Prst krivde so župani in svetniki že večkrat uperili proti družbi Slovenski državni gozdovi, ki s podizvajalci skrbi za sečnjo in spravilo lesa iz državnih gozdov na območju Haloz.

1686231257_mv-gozdne_ceste_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

»Situacija glede težkih gozdnih tovornjakov se je z ustanovitvijo družbe Slovenski državni gozdovi še poslabšala, saj dela oddajo tudi bolj oddaljenim izvajalcem, ki v želji po čim večji ekonomičnosti vozijo večje količine lesa naenkrat. S tem uničujejo naše ceste, ki so ozke in niso grajene za takšne omejitve,« je izpostavil župan Žetal Anton Butolen. Prometni znaki glede osne ali splošne obremenitve odsekov in mostov so ponekod postavljeni, a brez nadzora oz. samoodgovornosti prevoznikov, so le pozabljeni prometni spomeniki, opozarjajo v Žetalah.

Občine od države sicer prejmejo določen del sredstev, a le za vzdrževanje gozdne infrastrukture. Družba SiDG namreč ne izplačuje odškodnin ali nadomestil občinam, temveč v državni proračun oz. v gozdni sklad nakaže 20 odstotkov prihodkov od prodaje lesa iz državnih gozdov, kar letos pomeni 23,45 milijona evrov. Z denarjem Gozdnega sklada upravlja in razpolaga kmetijsko ministrstvo, na podlagi letnega programa porabe sredstev, ki ga na predlog ministrstva sprejme vlada. Letni program določa razdelitev sredstev po določenih namenih v posameznem letu, med drugim tudi za obveznost do občin. Slednje naj bi v skladu z zakonodajo prejele okrog četrtino tega denarja, torej letos slabih šest milijonov evrov. Kmetijsko ministrstvo denar nakaže občinam (glede na posek na posameznem območju), te pa ga morajo porabiti za gradnjo in vzdrževanje gozdne cestne infrastrukture po načrtu Zavoda za gozdove. »Denar, ki ga občine prejmemo, ne zadošča za popravilo škod, poleg tega je sporno tudi to, da nam denar razporeja Zavod za gozdove, čeprav gre za sredstva integralnega dela proračuna, o katerih bi moral odločati občinski svet,« je še dodal Butolen.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.