Dana: Uredba je krivična do plačnikov koncesnin

##IMAGE-3378877##
Slovenska zakonodaja glede izdajanja koncesij in posledičnega plačevanja koncesnin za odvzem podzemne vode je neurejena, opozarjajo v mirnski proizvajalki pijač Dana. Uredba je tudi nepravična do poštenih plačnikov koncesnin, hkrati pa v primerjavi s tujino slabi njihovo tržno konkurenčnost, je ocenil direktor Dane Marko Hren.
Z navedeno oceno se je Hren odzval tudi na v sredo objavljeno revizijsko poročilo računskega sodišča glede nesmotrnosti pri upravljanju s slovenskimi vodnimi viri.
Kot je pojasnil, v Dani od leta 2005, ko so zaprosili za koncesijo za odvzem podzemne vode in od uveljavite tovrstne zakonodaje, redno četrtletno plačujejo koncesnino v letnem povprečju 100.000 evrov. Koncesnino plačujejo glede na količino prodane vode, tako da navedeni znesek zanjo nekoliko niha, je dodal.
Ob opozorilu, da je stanje na omenjenem področju neurejeno, je pristavil, da proizvajalci pijač na pristojnem oz. ministrstvu za kmetijstvo in okolje že najmanj pet let nimajo pravega sogovornika. Hkrati pa plačniki koncesij po drugi strani ne vedo, kaj so njihove pravice, je poudaril.
Namreč, vsi, ki so državo zaprosili za koncesijo, morajo odmerjeno koncesnino redno plačevati, vsi drugi, ki zanjo niso zaprosili, pa lahko po Hrenovih besedah vodo uporabljajo kakor hočejo in brez kakršnih koli obveznosti do države.
Omenjeno stanje po njegovem mnenju postavlja poštene plačnike koncesnin v neenakopraven položaj in v primerjavi s tujimi proizvajalci pijač, ki niso obremenjeni s tako visokimi koncesninami za odvzem podzemne pitne vode kot njihovi slovenski tekmeci, slabi njihovo tržno konkurenčnost.
V Dani se sicer strinjajo, da je država do tovrstnih koncesnin upravičena, hkrati pa želijo, da bi uredba dosegla vse gospodarske uporabnike, ki se s pitno vodo napajajo iz zemeljskih vrtin: od številnih toplic in industrije, ki vodo uporablja za hlajenje, do proizvajalcev in polnilcev pijač, je še povedal Hren.
Koncesnino plačuje tudi Uskok za Costello
Ker se v zadnjih dneh pojavljajo ugibanja, katera slovenska podjetja plačujejo koncesijske dajatve za vodo, ki jo prodajajo, in katera ne, so se z izjavo za javnost danes oglasili tudi v kostelskem podjetju Uskok, ki polni naravno mineralno vodo Costella.
Kot so sporočili iz Uskoka, so koncesijsko pogodbo sklenili leta 2005, od začetka svojega poslovanja pa tudi v skladu z njenimi določbami redno plačujejo koncesijske dajatve.
Računsko sodišče je v reviziji ugotovilo, da okoljsko ministrstvo v postopkih odločanja o podeljevanju koncesij in vodnih dovoljenj ni bilo učinkovito. Ocenilo je, da je bil zaradi nesmotrnega upravljanja z vodnimi viri državni proračun med letoma 2005 in 2011 ob najmanj 25 milijonov evrov. Revizorji so še ugotovili, da področje upravljanja z vodami ni strateško celovito urejeno, vodnih pravic pa ne podeljujejo pravočasno.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se