Borze postajajo srečnejše zaradi Ciprasovih predlogov
T.C.
11. 7. 2015, 09.50
Posodobljeno
09. 08. 2017
·
09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja
Borzni trgovci so pozitivno sprejeli novico, da je grška vlada pod vodstvom premiera Aleksisa Ciprasa uspela sestaviti nov predlog, s katerim bi ob njegovem sprejetju tri institucije odobrile še zadnjo tranšo finančne pomoči. Trgi so ob koncu tedna močno narasli in v povprečju končali višje, tudi evro je poskočil.
Okrepila sta se tako zasebna potrošnja gospodinjstev kot tudi potrošnja države.
Grška saga se morda približuje koncu, a glede na izkušnje v preteklih mesecih ne bi bilo nič presenetljivega, če se bodo pogajanja znova zavlekla, vsaj do roka poplačila dela dolga do Evropske centralne banke 20. julija, navaja analitik Luka Gubo iz družbe Finančni trgi.
Vlagatelji na evropskih borzah so danes povsem osredotočeni na dogajanje v zvezi z Grčijo.
Sesutje kitajske borze se je vsaj začasno ustavilo, saj so delnice na lokalnih kitajskih borzah (Shanghai in Shenzhen) teden končale višje. Še vedno so omejitve pri trgovanju, začasno je ustavljeno trgovanje s okoli 1300 delnicami.
V preteklem tednu ni bilo objavljenih pomembnejših makroekonomskih podatkov za EU ali ZDA, le ameriška centralna banka Fed je objavila zapis zasedanja, kjer je razvidno, da jih kriza v Grčiji in pok kitajskega balona ne skrbi preveč.
Znova bo v začetku naslednjega tedna fokus borznih trgovcev na dogajanju v Bruslju in Grčiji - uspešen dogovor bo poslal evropske borze višje, neuspeh pa lahko povzroči novo korekcijo cen delnic in obveznic.
V ZDA je v preteklem tednu širši indeks Standard & Poor's 500 ostal nespremenjen pri 2.076 točkah, industrijski indeks Dow Jones je narasel za 0,17 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa je končal 0,3 odstotka nižje.
Frankfurtski indeks DAX je teden zaključil 2,33 odstotka višje in končal pri 11.315 točkah. Londonski FTSE je pridobil 1,33 odstotka, pariški indeks CAC 40 pa je zaključil teden 1,97 odstotka višje. Narasla sta tudi španski Ibex (za 2,38 odstotka) ter italijanski MIB (za 1,91 odstotka).
V Aziji se je šanghajski osrednji indeks, po padcu večjim od 30 odstotkov v zadnjih nekaj tednih, obrnil navzgor in končal 5,18 odstotka višje, medtem ko je Hongkonški Hang Seng teden sklenil 4,46 odstotka nižje, tokijski Nikkei pa je končal 3,57 odstotka nižje.
Zagrebški indeks Crobex je izgubil 0,12 odstotka vrednosti, medtem ko je beograjski indeks Belex trgovanje končal 1,28 odstotka višje, dunajski ATX pa 1,3 odstotka višje.
Slovenska borza je prav tako končala v pozitivnem območju, indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je pridobil 0,71 odstotka. V indeksu so največ narasle delnice Gorenja, ki je po 3,96 odstotni rast teden končala pri 6,04 evra.
Zahtevana donosnost na 10-letne ameriške obveznice se je po podatkih Bloomberga povišala na 2,39 odstotka. Pri nemških obveznicah se je zahtevana donosnost zvišala na 0,89 odstotka, donosnost italijanskih obveznic je končala nižje pri 2,13 odstotkih, medtem ko je zahtevana donosnost španskih obveznic prav tako upadla na 2,11 odstotka.
Zahtevana donosnost slovenskih državnih obveznic z dospetjem v letu 2024 se je po podatkih elektronske borze MTS znižala na dva odstotka.
Na valutnih trgih je evro teden končal 0,41 odstotka višje, sedaj je vreden 1,1160 dolarja. Evro je proti švicarskemu franku malce pridobil, trenutno je evro vreden 1,0474 franka.
Cena severnomorske nafte brent je teden končala pri 58,66 dolarjih za 159-litrski sod, kar predstavlja 3,14-odstoten padec. Cena zlata je izgubila 0,8 odstotka in končala pri 1159 dolarjih za 31,1-gramsko unčo. Cena srebra je končala pri 15,53 dolarja za unčo oziroma 1,15 odstotka nižje kot pretekli teden.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.