Bo denarna socialna pomoč višja kot doslej?
Ker so se minimalni življenjski stroški povečali, je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti predlagalo dvig denarne socialne pomoči. Če bo tak predlog obveljal, bo zvišanje 11-odstotno in bo za odraslo osebo brez zaposlitve predstavljalo 34 evrov mesečno več, za mladostnike (od 18. do 26. leta starosti), ki živijo s starši, pa 27 evrov več kot doslej. Prejemniki bi višje zneske denarne pomoči prejemali od 1. maja 2018 naprej.

Konec oktobra je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v javno razpravo dalo novelo Zakona o socialnovarstvenih prejemkih. Najpomembnejše spremembe se nanašajo na predlog za zvišanje socialne denarne pomoči. Po predlogu bi se denarna socialna pomoč z veljavnih 297,53 evra zvišala na 331,26 evra. To bi predstavljalo 11,34-odstotno povišanje in bi za večino prejemnikov pomenilo okrog 34 evrov mesečno več; odvisno od starosti, statusa, aktivnosti ... Podlaga za ta predlog ministrstva je izračun višine osnovnih minimalnih življenjskih stroškov: „Ministrstvo je na podlagi Zakona o socialnovarstvenih prejemkih zavezano, da na podlagi primerljive metodologije najmanj vsakih pet let ugotovi višino minimalnih življenjskih stroškov. Če razlika med višino veljavnega osnovnega zneska minimalnega dohodka in višino na novo ugotovljenih minimalnih življenjskih stroškov presega 20 %, določi novo višino osnovnega zneska minimalnega dohodka. Višina minimalnih življenjskih stroškov je bila zadnjič ocenjena leta 2009, zato je ministrstvo naročilo novo raziskavo o minimalnih življenjskih stroških.“
Po izračunu iz leta 2009 so osnovni minimalni življenjski stroški, ki omogočajo preživetje samske odrasle osebe (najnujnejše izdatki za življenjske potrebščine), znašali 385 evrov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se