Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Šentrupertu zasedali debele štiri ure


J. S.
31. 3. 2016, 12.10
Posodobljeno
12:25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

seja_sentrupert_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Seja Sentrupert 001
seja_sentrupert_006.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
seja_sentrupert_005.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Župan Rupert Gole
seja_sentrupert_004.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Direktor Energetike Šentrupert Uroš Pikl
seja_sentrupert_009.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Direktorica Dežele kozolcev Branka Brcar

Šentrupertski svetniki so na včerajšnji 11. redni seji zasedali kar dobre štiri ure. V okviru obsežnega dnevnega reda so med drugim sprejel Pravilnik o subvencioniranju malih komunalnih čistilnih naprav in opravili številne seznanitve, tudi s poročilom o uresničevanju proračuna v lanskem letu. Pri vseh točkah dnevnega reda so bili svetniki in svetnice soglasni.

V Šentrupertu so se sicer letos prvič odločili za subvencioniranje malih čistilnih naprav. Po kriterijih Operativnega programa odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode sta v občini opredeljeni dve aglomeraciji – Šentrupert in Slovenska vas -, kjer mora občina poskrbeti za ustrezno odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode, prebivalci teh območij pa so dolžni objekte tudi priključiti na javno omrežje. Na ostalih območjih pa z včeraj sprejetim pravilnikom uvajajo subvencioniranje izgradnje malih komunalnih čistilnih naprav.

»Na razpis se bodo lahko prijavile vse fizične osebe, ki imajo objekt postavljen na območju občine Šentrupert in imajo seveda tudi prijavljeno stalno prebivališče. Vlagatelji bodo morali predložiti še izpolnjeno in podpisano vlogo, dokazilo, da je naprava vpisana v registru malih čistilnih naprav, ki ga vodi komunalna družba, dokazilo o nakupu in plačilu male čistilne naprave ter potrdilo in strokovno oceno o obratovanju male čistilne naprave,« pojasnjuje novi strokovni sodelavec občinske uprave Janko Zakrajšek in dodaja, da bodo pogoji podrobneje opredeljeni v razpisu, ki bo predvidoma objavljen aprila.

Občina bo za subvencije letos namenila osem tisoč evrov, pri čemer posamezni stanovanjski ali večstanovanjski objekt lahko pridobi 800 evrov subvencije, skupni znesek pri več stavbah, ki bi skupaj poskrbele za izgradnjo male čistilne naprave, pa ne more presegati nabavne vrednosti male čistilne naprave brez DDV. Na občini ob tem poudarjajo, da bodo imeli upravičenci, ki bodo vlogo oddali letos, pa zaradi porabe za to namenjenih sredstev subvencije ne bodo prejeli, ob ponovni prijavi na poziv v prihodnjem letu prednost v vrstnem redu.

Na včerajšnji seji se je občinski med drugim seznanil tudi letnim poročilom Skupne občinske uprave Mirnska in Temeniška dolina in z oceno izvajanja občinskega programa varnosti v lanskem letu. Podobno so se seznanili s poročilom o pokopališki in pogrebni dejavnosti na tukajšnjem pokopališču in s končnim poročilom o opravljenih nadzorih Nadzornega odbora občine.

Pomembnejši točki sta bili tudi seznanitvi letnim poročilom Energetike Šentrupert in poslovanjem Dežele kozolcev v lanskem letu. Obe družbi, ki sta v 100-odstotni občinski lasti, sta lani poslovali pozitivno. V Šentrupertskem muzeju na prostem sicer ostaja dolg iz preteklih let, ki ga bodo reševali s kreditom, je pojasnila nova direktorica Branka Brcar, sicer tudi občinska svetnica.

Občinska svetnica Ruža Brcar pa je pri razpravi o poslovanju Energetike predlagala, da bi po zgledu sosednjih občin z odlokom izvajanje gospodarske javne službe vzdrževanja občinskih cest podelili trebanjski Komunali, katere soustanoviteljica je tudi občina Šentrupert. Podobno je predlagala tudi za izvajanje gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in odpadne vode. Za obe službi zdaj skrbi šentrupertska Energetika. Občinski svet je odločil, da bodo o tej možnosti razpravljali na prihodnji seji, na kateri bo predvidoma mnenje o lanskem poslovanju Energetike podal še nadzorni svet omenjene družbe, župan pa bo do takrat o tej možnosti govoril tudi z vodstvom trebanjske Komunale.

Občinski svet se je včeraj seznanil tudi z zaključnim računom občinskega proračuna za lansko leto, ko je bila realizacija na prihodkovni strani 65,58-odstotna (2,5 milijona evrov od načrtovanih 3,9 milijona evrov), na odhodkovni pa 72,38-odstotna (3 milijone od načrtovanih 4,2 milijona evrov). »Lansko leto je bilo eno izmed najtežjih in upam, da se takšno leto ne bo ponovilo. Vsi ocenjujemo, tudi občinski svet, da je zaključni račun pokazal, da smo kljub temu uspeli zelo znižati obveznosti do kupcev in stabilizirati poslovanje, hkrati smo tudi popolnili občinski svet in dobili novega sodelavca, za katerega vsi menimo, da veliko zmore in zna. Verjamem, da bo letošnje leto temu primerno bistveno bolj uspešno,« pravi župan Rupert Gole, zadovoljen tudi, da sta obe podjetji, v 100-odstotni občinski lasti, kljub težkemu leti lansko poslovanje zaključili pozitivno. »Energijo bo treba zdaj usmeriti v prihodnost in obe podjetji naprej peljati kot stabilni podjetji, takšni, da bomo lahko občani na obe tudi ponosni,« še meni župan.

janko_zakrajsek_o_subvenciji.mp3

Janko Zakrajšek o subvenciji za male čistilne naprave


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.